Dolar Şubat Ayına Sert Düşüş İle Başladı, Kritik Destek Noktası Kırıldı!

Dolar kurunda ekonomistlerin ve uzmanların belirlemiş olduğu son destek noktası kırıldı, kur Şubat ayına düşüş eğilimli başladı, dolar kuru düştü! 1 Şubat 2021 tarihli kur ne kadar, 1 dolar bugün kaç TL oldu, neden düşüyor, düştü? Koronavirüs salgınında piyasalar anlık olarak büyük dalgalanmalar yaşamaya devam ederken ülkelerin atmış olduğu ekonomik adımlar para birimleri üzerinde ciddi etkiler oluşturuyor.

Dolar Şubat Ayına Sert Düşüş İle Başladı, Kritik Destek Noktası Kırıldı!

Dolar kurunda ekonomistlerin ve uzmanların belirlemiş olduğu son destek noktası kırıldı, kur Şubat ayına düşüş eğilimli başladı, dolar kuru düştü! 1 Şubat 2021 tarihli kur ne kadar, 1 dolar bugün kaç TL oldu, neden düşüyor, düştü?

Koronavirüs salgınında piyasalar anlık olarak büyük dalgalanmalar yaşamaya devam ederken ülkelerin atmış olduğu ekonomik adımlar para birimleri üzerinde ciddi etkiler oluşturuyor. Atılan adımlar sonrasında Türk Lirası'nın da aralarında bulunduğu gelişmekte olduğu para birimleri değer kazanmaya devam ederken uluslararası piyasada dolar kurunda değer kaybı sürdü. DOLAR KURU DÜŞTÜ! 1 DOLAR BUGÜN KAÇ TL OLDU?Dolar kurunda yaşanan düşüş tüm hızı ile devam ederken Şubat ayına da kur düşüşle başladı. Dolar kurunda son 3 günde yaşanan kayıp yüzde 1,7 oranına ulaşırken dolar kuru bu gerilemenin ardından 200 günlük hareketli ortalamanın altını test etmiş oldu. Dolar kuru anlık olarak 7.26 liranını altını test ederken ardından gelen tepki alımları ile yeniden 7.26 TL seviyesini gördü. 

Türkiye'nin CDS risk puanı 310 puan seviyesine gerilerken gösterge tahvil faizi ise 14.69 seviyesinde gerçekleşti. Dolar kuru bu hafta içerisinde en kritik veri olarak öne çıkan enflasyon rakamlarını takip edecek. TÜİK TEFE TÜFE Ocak ayı enflasyonu rakamları 3 Şubat 2020 Çarşamba günü açıklanacak. Enflasyonun anketlerde çıkan yıllık TÜFE beklentisi 14,68 ve aylık yüzde 1,42 ile uyumlu çıkması halinde dolar kurunda düşüşün devam edebileceği belirtiliyor. Dolar kuru FED tarafından yapılan parasal genişleme açıklamaları, başkanlık koltuğuna oturan Biden tarafından açıklanan yeni teşvik paketleri sonrasında düşüşe geçmişti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından açıklanan faiz kararları da kurun üzerinde düşüş baskısını arttırdı. Emlak365.com

Yorumlar (0)