Dolar Tahminleri Tutan Ünlü Ekonomist Dolar Kurunun Göreceği Yeni Zirveyi Açıkladı!

Yeniçağ Gazetesi ekonomi yazarı Remzi Özdemir dolar kuru için yaptığı tahminlerle son dönemde adından sıkça söz ettirmeyi başardı. Remzi Özdemir son olarak dolar yorumu yaptı ve dolar kurunun ulaşacağı yeni zirveyi açıkladı. 

Dolar Tahminleri Tutan Ünlü Ekonomist Dolar Kurunun Göreceği Yeni Zirveyi Açıkladı!

Türkiye'de ekonomistler arasında yaptığı tutarlı tahminler ile adından sıkça söz ettiren Yeniçağ Gazetesi ekonomi yazarı Remzi Özdemir yeni bir dolar yorumu yaptı. Türkiye ekonomisinin genel bir değerlendirmesini yapan Remzi Özdemir oldukça olumsuz bir tablo çizdi. Dolar kurunun yükseliş ivmesine gireceğini söyleyen Remzi Özdemir bütün hesapların yeniden yapılması gerektiğini belirtti.

MAYIS NİSAN'DAN HAZİRAN MAYIS'DAN KÖTÜ OLACAK!

Türkiye ekonomisini kritik bir sürecin beklediğini söyleyen Remzi Özdemir, “Çok hareketli günler bizi bekliyor. Mayıs ayı Nisan ayından ve Haziran ayı da Mayıs ayından çok daha kötü olacak. Enflasyon verileri açıklandı ve orada bize bir mesaj verildi. Fiyat artışları kontrol edilebilir olmaktan çıktı. Bu nedenle ekonomik olarak tüm hesapların yeniden yapılması şart oldu. Oldukça kırılgan bir süreç yaşayacağız ve dikkatli hareket etmek faydalı olacaktır.” dedi. 

FAİZ ARTIRIMI OLMASAYDI DOLAR KURU ŞU ANDA 8,50 TL'YDİ

Merkez Bankası'nın özellikle dolar kuru karşısında elinin zayıfladığını söyleyen Remzi Özdemir, “Merkez Bankası artık eli oldukça zayıf bir duruma geldi. Eski Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın görevden alınmasına neden olan 200 baz puanlık faiz artırımı gerçekleşmemiş olsaydı şu anda dolar kuru 8,50 TL'ye sabitlenmiş olacaktı. Merkez Bankası'nın yeni yönetimi şu anda faiz indirimi yapamaz bu intihar olur. Zaten faiz indirimi yapılmayacağı defalarca dile getirildi.” şeklinde konuştu. 

DOLAR KURU 9,50 TL SEVİYESİNİ GÖRECEK

Merkez Bankası'nın atması gereken adımları da söyleyen Remzi Özdemir, “Merkez Bankası daha sert bir para politikası ortaya koymalı. Merkez Bankası son yılların en zor para politikası kurulu toplantısını gerçekleştirecek. Tüm dünyadaki analistler dolar kurunun 9,50 TL olması gerektiğini söylüyorlar. Buna bende inanıyorum. Dolar kuru 9,50 TL seviyesini görecektir. Ancak burada Merkez Bankası'nın atacağı adımlar önemli. Bunun için de bir politika değişikliğine ihtiyaç var.” şeklinde konuştu.

MERKEZ BANKASI NE YAPMALI!

Dolar kurunun baskı altına alınmasının uzun süreli bir politika olamayacağını söyleyen Remzi Özdemir, “Dolar kurunu baskı altında tutmak bir seçenektir. Ancak bu seçenek oldukça maliyetli ve sürdürülebilir olmayan bir yoldur. Geçmişte bu yapıldı ve bunun bedelini Türkiye ekonomisi ağır bir şekilde ödemek zorunda kaldı. Bu yol değil bir başka yol tercih edilmelidir. Bu da politika değişikliğine çıkmaktadır. Ancak bu da pek gerçekleşecek gibi görünmüyor.” açıklamasını yaptı.

Yorumlar (0)