Dolar TL'de 2021 Yılsonu Beklentileri Düşmeye Devam Ediyor

HSBC kısa süre önce dolar kuru beklentilerine ilişkin yeni raporunu yayımladı.

Dolar TL'de 2021 Yılsonu Beklentileri Düşmeye Devam Ediyor
HSBC kısa süre önce dolar kuru beklentilerine ilişkin yeni raporunu yayımladı. Banka tarafından ilan edilen raporda Türk Lirası'nın yaşadığı değerleme süreci ele alınırken 2021 yılsonuna dair yeni tahminler açıklandı. HSBC tarafından ilan edilen raporda, daha önce açıklanan beklentiler daha da düşürüldü.

HSBC DOLAR BEKLENTİSİNİ DÜŞÜRDÜ

Dolar kuruna ilişkin 2021 yılı başında detaylı bir rapor yayımlayan HSBC, Türk Lirası'nın yılsonunu hangi seviyede tamamlayacağını öngörmüştü. İlgili raporda HSBC, dolar kurunun 2021 yılı sonunda 7.10 TL bandında olacağını tahmin etmişti. Bu raporunu kısa süre önce yenileyen HSBC beklentisini 6.50 TL seviyesine çekti. HSBC tarafından ilan edilen yeni Dolar/TL değerlendirmesinde Merkez Bankası'nın son hamlelerine vurgu yapıldı. Merkez Bankası’nın sıkı para politikası duruşu, cari açıkta düşüş, yerlilerin dolarizasyon eğilimindeki yavaşlama, yabancıların lira iştahındaki artış gibi etmenlerin dolarda oluşan yeni beklentiyi sağladığı ifade edildi.

TCMB'nin yeni bir dolar alımı durumunda makro ve mikro risklerin azalacağı ifade edilerek Türk Lirasının daha pozitif bir görünüm kazanacağı vurgulandı. HSBC'nin dolar TL raporunda, “Dolarizasyonun terse dönmesi ve sermaye akımları Merkez Bankası’nın rezervlerini güçlendirmesine kapıyı aralayabilir. Bize göre şeffaf, uygun bir Döviz alım programı TL aleyhine etki yaratmaz” değerlendirmesi de yer aldı.

Dolar kuru 2020 yılı içerisinde 8.58 TL bandını gördükten sonra gerilemeye başlamıştı. Bu süreçte gelen yeni hamleler ve TCMB'nin faiz artırımı kararları dolar kurunun düşmesine neden oldu. Dolar kuru, kasım ayından sonra yaşadığı gerileme ile 8.58 TL seviyesinden 7.00 TL'nin altına kadar düşmüştü.

Emlak365.com
Yorumlar (0)