Dolar / TL'de Son Dakika Hareketliliği! Kur Kritik Eşiği Aştı

Küresel piyasalarda yaşanan gelişmeler Türk Lirası'nın da içerisinde olduğu gelişmekte olan ülkelerin para birimlerini olumsuz etkiledi.

Dolar / TL'de Son Dakika Hareketliliği! Kur Kritik Eşiği Aştı
Küresel piyasalarda yaşanan gelişmeler Türk Lirası'nın da içerisinde olduğu gelişmekte olan ülkelerin para birimlerini olumsuz etkiledi. Özellikle de tahvil getirilerinin yüksek seyretmesi ve ABD senatosunun teşvik paketini onaylaması ile risk iştahı baskılandı, Türk Lirası değer kaybı yaşadı.

DOLAR KURU 7.68 TL SEVİYESİNİ TEST ETTİ! 

Yaşanan dalgalanma sonrası haftanın ilk işlem günündü Türk Lirası dolar karşısında değer kaybı yaşadı. Dolar kuru 7.68 TL seviyesinin üstünü test etti. Dolar karşısında yaklaşık yüzde 1 oranında değer kaybı yaşayan Türk Lirası an itibari ile 7.65 TL seviyesinden işlem görmeye devam ediyor.DOLAR KURU NEDEN YÜKSELDİ, TÜRK LİRASI NEDEN DEĞER KAYBEDİYOR, DOLAR KURUNDA YÜKSELİŞ SÜRER Mİ, YÖN NE OLUR?

Dolar kurunda yaşanan yükselişin ana nedeni küresel piyasalarda yaşanan dalgalanma, S&P 500 vadelilerin artıdan eksiye geçmesi ve bu destekle doların güçlenmesi olarak gösterildi.

Açıklanan verilere göre Bloomberg dolar endeksinde günlük düşüş yüzde 0,5 seviyesine ulaştı. ABD 10 yıllık tahvil faizi ise yüzde 1,60 seviyesinde tutunmayı başardı. Geride bıraktığımız hafta ABD tahvil getirilerindeki yaşanan yükselişin etkisiyle kur 7,58 TL seviyesinin üzerine çıkmış ve 2020 yılının Aralık ayından bu yana en yüksek seviyeyi görerek hızlı bir çıkış yakalamıştı.

Societe Generale analistleri tarafından yapılan değerlendirmede tahvil getirilerinin gelişen piyasalar üzerindeki etkisini değerlendirildi. Yayımlanan raporda Türkiye ne yazık ki Güney Afrika, Macaristan, Şili ve Kolombiya ile birlikte bu kapsamda en kırılgan ülkeler arasında yer almıştı.

An itibari ile Türkiye'nin risk primi 338 baz puan seviyesinden işlem görürken 2 yıllık gösterge tahvil faizi de yüzde 16,01 seviyesine ulaştı.
Yorumlar (0)