Dolar Tüm Zamanların Rekorunu Zorluyor, Gram Altın Rekor Tazeledi! Piyasalarda Son Durum Ne?

Dolar kurunun ateşi bir türlü sönmek bilmiyor. Gün içinde ciddi bir hareketlenme yaşayan dolar kuru rekor seviyesini zorlamaya başladı. Buna karşılık gram altın da rekorunu yeni bir seviyede tazeledi. Dolar ve gram altın kaç TL oldu?

Dolar Tüm Zamanların Rekorunu Zorluyor, Gram Altın Rekor Tazeledi! Piyasalarda Son Durum Ne?

Dolar kurunda meydana gelen yükseliş hareketi bugün hızını daha da arttırdı. Güne 7,05 TL'den başlayan dolar kuru bir sıçrama yaparak tüm zamanların rekorunu kırmaya çok yaklaştı. 8 Mayıs 2020'de 7,27 TL seviyesine çıkan dolar kuru tüm zamanların rekorunu kırmıştı. Şu anda ise dolar kuru 7,25 TL'den işlem görüyor.

REZERVLERDE AZALMA DOLARIN ATEŞİNİ YÜKSELTTİ

Dolar kurundaki yükseliş hareketi konusunda uzmanlar Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın dolar rezervlerinin azalmasına bağlıyorlar. Rezervlerde yaşanan sorun nedeniyle dolar endeksi düşmesine rağmen kur yükseliş hareketini hızlandırarak sürdürüyor.

PİYASALARDA BÜYÜK ENDİŞE!

Dolar dünyada para birimleri karşısında güç kaybederken Türk lirasının bu para birimi karşısında direnememesi Türkiye'de piyasalarca büyük endişe yaratmaya devam ediyor. Yaşanan endişe neticesinde dolar alımları hız kazanırken Türk lirasından kaçışlar dolar kurunun yükseliş hızını daha da arttırıyor.

GRAM ALTIN REKOR TAZELEDİ!

Dolar kurundaki artış gram altında da yeni bir rekor elde edilmesini sağladı. Kapalıçarşı altın piyasası verilerine göre dolar gram altın şu anda 478 TL'den işlem görmeye devam ediyor. Ons altının yükselişinden de destek alan gram altının yükselişine devam etmesi bekleniyor.

EURO 9 TL'YE İLERLİYOR!

Öte yandan euro kuru da Türk lirası karşısında ciddi bir hareketlenme kazandı. 9 TL'ye doğru ilerleyen euro kuru 8,64 TL'den işlem görmeye devam ediyor. Euronun dolar karşısında değer kazanması ve Türk lirasının dolar karşısında değer kaybetmesi euro kurunun yükseliş hızının çok daha büyük olmasına neden oluyor.

MERKEZ BANKASI'NDAN MÜDAHALE BEKLENİYOR

Dolar ve euro kurlarının Türk lirası karşısında değer kazanması ve Türk lirasının oldukça büyük zarar görmesi neticesinde piyasalar Merkez Bankası'ndan müdahale bekliyorlar. Ancak şu ana kadar herhangi bir müdahale gerçekleşmedi.

Emlak365.com