Dolar Ve Altını Kimse Tutamayacak Diyen Ünlü Ekonomist Selçuk Geçer'den Dolar Kuru Ve Ons Altın Fiyat Tahminleri

Finans piyasalarında meydana gelen gelişmeler yatırım araçlarında yatırımcıların farklı pozisyon almalarına neden oluyor. Son yaşanan ekonomik gelişmeleri yorumlayan ünlü ekonomist Selçuk Geçer, altın dolar tahminlerini yine değiştirdi. 

Dolar Ve Altını Kimse Tutamayacak Diyen Ünlü Ekonomist Selçuk Geçer'den Dolar Kuru Ve Ons Altın Fiyat Tahminleri

Dünya ekonomisi pandemi etkisinden kurtulmak için çaba gösterirken finans piyasalarında yaşanan gelişmeler yatırımcılar tarafından yakından takip ediliyor. Anlık olarak değişen piyasa verileri üzerine yeni ekonomi yorumları geliyor. Türkiye'de altın yorumu ve dolar yorumu yaparak ün kazanan ünlü ekonomist Selçuk Geçer yeni değerlendirmelerde bulundu.

DOLAR ENDEKSİ DÜŞÜYOR AMA DOLAR KURU NEDEN DÜŞMÜYOR?

Dolar endeksindeki düşüşe dikkat çeken Selçukl Geçer, “Dolar endeksi son 7 ayın en düşük seviyesi olan 89 noktasına geriledi. Dolar endeksi düşerken Türkiye'de dolar kurunun da düşmesi gerekiyor. Normal piyasa şartlarında bu bömyle olmalı. Ancak hiç de öyle olmadı. Dolar kuru 8,40 TL'yi zorlamaya başladı.” dedi.

Dolar endeksindeki düşüş ile Türk lirası arasındaki bağlantıyı açıklayan Selçuk Geçer, “Dolar endeksi düşerken Türkiye'de dolar kuru neden yükseliyor? Dolar endeksinin düşmesi dünyada bir faiz algısının ve enflasyon algısının oluşması anlamına geliyor. ABD ve Avrupa ülkeleri bir faiz artırımı sürecine girerlerse gelişmekte olan ülkelerde para çıkışlarının hızlanacağını ifade ediyor. Bizim gibi parası çok güçlü olmayan ülkelerde bundan dolayı değer kaybı oluyor. Dolar endeksinin düşmesi her zaman bizim gibi ülkelerde pozitif etki yapacağı anlamına gelmiyor.” ifadelerini kullandı. 

DOLAR KURU İÇİN 9 TL TAHMİNİ

Dolar kuru hakkında yeni tahminini açıklayan Selçuk Geçer, “Dolar kuru 8,40 TL seviyelerinde fiyatlanıyor. Yanlışlıkla ABD'den bir faiz açıklaması veya varlık alımlarını durdurdum mşeklinde bir açıklama gelirse o zaman doları kimse tutamaz. Dolar ile beraber büyün döviz kurları tırmanışa geçer. Dolar kurunu hareketli günler bekliyor. Kurdaki fiyatlama Türkiye ekonomisinden daha çok ABD ekonomisi ile alakalı olacaktır. 9 TL seviyesi her zaman ihtimaller içerisinde olmalıdır.” şeklinde konuştu.

ONS ALTIN İÇİN REKOR BEKLENTİSİ

Ons altın hakkında da tahminde bulunan Selçuk Geçer, “Altının onsu 1.870 dolarlı seviyelerde çok bekledi. Bundan dolayı sert bir hareket her an gelebilir. Özellikle kripto para piyasalarındaki geri çekilmeler altının yukarı yönlü eğilimini daha da hızlandıracaktır. Çok hızlı bir şekilde kendisini 1.900 doların üzerine atabilir. Bu seviye aşıldıktan sonra 2.000 dolar noktası zorlanmaya başlanacaktır. Sonrasında ise yeni rekor denemeleri gelecektir.” dedi.

ABD ekonomisine dikkat çeken Selçuk Geçer, “ABD ekonomisindeki veriler altın fiyatlamasında da etkili olacaktır. FED 0,25'lik bir faiz artırımı yaparsa veya varlık alımlarını durdurursa o zaman piyasa karışacaktır. Böyle bir durumda altından çıkışlar olacaktır ve bu senaryoda altın fiyatlarında gerileme meydana gelebilir. Tabiki dolar kurunda da devalüasyonist etkiyi unutmamak gerekir. Bu bağlamda gram altında çok değişik bir fiyatlama görebiliriz. Dikkatli olmakta fayda var diye düşünüyorum.” açıklamasını yaptı.

Not: Finans piyasalarına dair yorumlar ilgili ekonomiste aittir. Bu değerlendirmeler haberimizde yalnızca bilgilendirme amacıyla kullanılmıştır. Buradaki ifadelerden yola çıkarak varlıklar değerlendirilmemelidir. Sitemiz herhangi bir yatırım tavsiyesi vermemektedir. Bu haberde de yatırım tavsiyesi verilmemiştir.

Yorumlar (0)