Dolar Yükseldi 2 Günde Yüzde 30 Zam Fiyatlara Yansıdı

Dolar kurunda yaşanan anlık yükselme sonucu bazı ürünlerde fiyatlar yükseldi. Dolar kurunda yaşanan yükselme nedeniyle yaşanan fiyat artışları sektörlere göre değişirken tekstil ürünlerinde yüzde 30 seviyesine ulaştı.

Dolar Yükseldi 2 Günde Yüzde 30 Zam Fiyatlara Yansıdı
Ekonomi gündeminin temel gündem maddesi olan dolar kuru, fiyatları etkilemeye devam ediyor. Merkez Bankası Başkanı görev değişikliğe ile sert değer kaybı yaşayan Türk Lirasının ardından dolar kuru da 8.00 TL sınırına ulaştı.

Dolar kurunun elde ettiği artış sonrası ise fiyatlar değişmeye başladı. Bazı ürünlerde fırsatçılar fiyatları yüzde 30 birden artırdılar. İşte dolar kurunun fiyatlara etkisi.

DOLAR YÜKSELİNCE FİYATLAR YÜZDE 30 BİRDEN ARTTI

Dolar kuru Ocak ayından Mart ayının ikinci yarısına kadar süreçte kademeli değer kaybı yaşamıştı. Bu dönemde dolar kuru 8.63 TL'den 6.96 TL seviyesine kadar geriledi. Bu 3 aylık süreçte ise dolar kurunda yaşanan zamların sadece belli bir kısmı geri çekilmişti. Piyasalarda dolar kurunun düşmesinin etkisi tam hissedilmeden kur yeniden 8 TL bandına çıktı. Ekonomide yaşanan bu anlık değişim sonrası ise dolar düşünce inmeyen fiyatlar, dolar yükseldiğinde yeniden zamlanmaya başladı.

Haberler Haber Sitesinde yer alan habere göre; Özellikle iç piyasaya üretim yapan, kendini butik ya da küçük üretici olarak adlandıran bazı firmalar pazartesi günü kurdaki dalgalanmayı bahane ederek fiyatlarına ortalama yüzde 30 zam yaptı.

PERAKENDE MAĞAZALARI DA TEPKİLİ

Dolar kurunda yaşanan artış sonrası tekstil ürünlerinde yaşanan fiyat artışlarından dolayı perakende satış mağazaları da duruma tepki gösterdi. Sektör içerisinde yer alan bir satış mağazası sahibi fiyatların son bir yılda yüzde 50 ile yüzde 100 oranında yükseldiğini söyledi.

Bu yükselmede kur etkisi olduğunu ifade eden mağaza sahibi "Onların da hammadde alış fiyatları yükseldiği için fiyat artışını normal karşıladık. Ancak cumadan pazartesiye fiyat artışı normal değil çünkü ellerinde var olan ürünlerin fiyatlarını artırmak istiyorlar. Buna gerekçe ise yeni ürün alamayacakları yönünde. Ancak bu iş ahlakına uygun değil" açıklamasında bulundu.
Yorumlar (0)