Dolar Yükseldi! Analistler Dolar Kuru İçin 7,50 Lira Fiyat Beklentisinde!

Dolar kurunda dün akşam devam eden yükselişin ardından doların son durumu yatırımcılar tarafından merak ediliyor.

Dolar Yükseldi! Analistler Dolar Kuru İçin 7,50 Lira Fiyat Beklentisinde!
Dolar kurunda dün akşam devam eden yükselişin ardından doların son durumu yatırımcılar tarafından merak ediliyor. TCMB tarafından geçen hafta yapılan açıklama ile faizin sabit tutulmasına yönelik karar alındıysa da dolar kurunda oluşan toparlanmanın önüne geçmek mümkün olmadı.

Doların Değer Kazanım Süreci

Merkez Bankasının kararı ardından 7 lira bandının oldukça altında yer alan dolar kuru ilk olarak 6,92 lira seviyesine ardından 7 lira bandının üzerine ve dün 7,40 liraya yükselmişti. Basamakları tırmanan dolar bugün ise 7,42 kur fiyatı ile güncel tablolara yükselişini yansıttı. Merkez Bankasının likidite çalışmaları, ABD’deki işsizlik oranında artış, teşvik paketi gibi detayların tümü kur fiyatına etki ediyor.

Dolar kurunda yaşanan yükselişlere bakıldığında şuan belirli bir ivmenin kazanılmaya çalışıldığı, görülüyor. Analistler dolarda artışın düşük oranlı ilerlemesindeki sebebi, ABD’de tarafından var olan hareketli gündemin hızlı bir artışı durdurucu etki yapması olarak gösterdiler. Özellikle Yellen tarafından işsizlik oranına değinilmiş olması ve artışın yüksek bir hız kazanamamasının sebebi olarak gösteriliyor.

Analistlerin Tahminleri

Analistler dolar kurunun yükseliş hareketini inceleyerek ve geçmişten örnek alarak bir tahminde bulundular. Uzmanlar, Geride kalan Kasım ayında Türk Lirasının tarihi bir düşüş gösterdiğini ve doların 8 lira seviyesini aştığı dönemi hatırlattılar. O zaman da TCMB’nin aldığı kararların ardından dolar fiyatının ilk olarak 6,90 seviyesine ardından 7 lira bandının üzerine ve son olarak 7,30 lira seviyesine yükseldiğini, ilerleyen süreçte ise 8 lira düzeyine ulaştığını belirttiler.

Bu alışkanlık adımlarının şuanda grafikler üzerine yansıması ise analistlerin dolar kuru için yükselişin devam edeceğine tahmin etmelerine sebep oldu. Eski Fed ekonomisti Erkin Şahingöz açıklamasında dolar/TL beklentisinin yılsonunda 7,50 lira seviyesinin üzerinde olduğunu belirtti. Dolar tarafında bu hareketliliğin ise ilk olarak Fed Başkanı’nın ortalama 2 enflasyon hedefleyecekleri söylemesi ardından başladığını belirtti.
Yorumlar (0)