Dolar Yükseldi! Merkez Bankası'ndan Son Dakika Sıkı Politika Açıklaması Geldi

ABD'de 10 yıllık faiz oranlarının yüzde 1.

Dolar Yükseldi! Merkez Bankası'ndan Son Dakika Sıkı Politika Açıklaması Geldi
ABD'de 10 yıllık faiz oranlarının yüzde 1.6 seviyesinin aşmasının ardından dolar kuru tüm gelişmekte olan para birimleri karşısında yükselişe geçmişti. Türk Lirası karşısında da yükselen dolar kuru hafta ortasında bu politikasını sürdürdü.

Dolar kurunun yükselişinin devam etmesiyle birlikte Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'ndan açıklama geldi. İşte TCMB'nin o açıklamasının detayları.

MERKEZ BANKASI'NDAN SIKI PARA POLİTİKASI VURGUSU

"Türkiye'de Makroekonomik Görünüm ve Para Politikası" başlıklı sunum dosyası Merkez Bankası tarafından yayımlandı. Söz konusu sunumda daha önce Merkez Bankası Naci Ağbal tarafından dile getirilen para politikasına sıkı duruşun devam edeceğinin altı çizildi. Söz konusu sunumda yer alan diğer satış başları ise şu şekilde;

Türkiye'de ekonomik aktivitenin güçlü bir noktada olduğunu ifade edilen Merkez Bankası sunumunda, salgın sürecinin önümüzdeki günlerine ilişkin beklentiler ele alındı. Merkez Bankası bu kapsamda sunumda virüs için alınan tedbir önlemleri başta hizmet sektörü olmak üzere kısa vadeli ekonomik görünüm konusunda belirsizlikler oluştuğunu bildirdi.

Sunum dosyasında yer alan bir diğer konu ise pandemi sürecinde kullanılan kredilerin sonucu oluşan hızlı kredi büyümesinin kümülatif etkisi oldu. Hızlı kredi büyümesinin kümülatif etkisinin güçlenen iç talep cari işlemler dengesi üzerinde olumsuz etki yapmaya devam ediyor, değerlendirmesi yer aldı.

Gerekirse Ek Sıkılaştırma Atılacak

Merkez Bankası ayrıca enflasyon konusunda gerekli tüm adımların atılacağını ifade etti. Sunumda, "2021 yılı sonu hedefi dikkate alınarak enflasyonda kalıcı düşüş ve fiyat istikrarı konusunda güçlü göstergeler görülene dek sıkı para politikası duruşu uzayan bir dönem için kararlılıkla sürdürülecek." ifadeleri yer aldı. Merkez Bankası önümüzdeki dönemde gerekmesi durumunda ek parasal sıkılaştırma adımı atılacağını da aktardı.
Yorumlar (0)