Dolar Yükselmeye Devam Edecek Mi? Ekonomist Mahfi Eğilmez'den 8 TL Dolar Değerlendirmesi

Piyasalar dolar kurunun ani yükselişini değerlendiriyor. Psikolojik ve yükselme eğiliminde en kritik sınırlardan olan 8.00 TL bandını aşan dolar kuru yönünü yukarı çevirmeye devam etti. Dolar kurunda yaşanan değişimlerin ardından ekonomistlerden değerlendirmeler geldi. İşte dolar kuruna ilişkin son yorumlar.

Dolar Yükselmeye Devam Edecek Mi? Ekonomist Mahfi Eğilmez'den 8 TL Dolar Değerlendirmesi

Dolar kuru yeni haftaya yükselme eğilimi ile girdi. Yeni haftanın ilk işlem gününün ilk saatlerinden itibaren yukarı yönlü hareketini sürdüren dolar kuru, ekonomistlerin psikolojik ve yukarı yönlü harekette en önemli seviyelerden biri olarak gördükleri 8.00 TL bandını aştı. 

Yükselen eğilimini gün sonuna kadar devam ettiren dolar kuru kapanışı ise 8.09 TL'den yaptı. Dolar kuru, Türk Lirası değişimlerinin ardından ise ekonomist değerlendirmeleri geldi. 

MAHFİ EĞİLMEZ'DEN DOLAR YORUMU

Ünlü ekonomist Mahfi Eğilmez, dolar kurunun 8 TL bandını aşmasının ardından açıklamalarda bulundu. 

Kendisine ait sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulunan Eğilmez, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu dolar kuru yorumuna atıfta bulundu. Bakan Albayrak bir konuşmasında kendisine sorulan dolar kuruna ilişkin gelişmelere dair 'Ben dolara bakmıyorum' ifadelerini kullanmıştı. 

Mahfi Eğilmez dolar değerlendirmesinde bu açıklayamayı hatırlatarak, "Önemli olan bizim dolara bakmamamız değil doların bize bakmaması." ifadelerini kullandı. 

Faiz Artırımı Kararı Bekleniyordu

Dolar kurunda yaşanan yükselme eğilimine dair yapılan değerlendirmelerde ise TCMB'nin faiz kararı öne çıkıyor. 

Ekonomistler tarafından yapılan değerlendirmelerde Merkez Bankası'nın Ekim ayı PPK toplantısından faiz artırımı kararı bekleniyordu. TCMB'nin faizleri sabit tutmasıyla bu beklenti boşa çıkmış oldu. Bunun dışında S-400 denemeleri, Ermenistan Azerbaycan Savaşı, Fransa ile yaşanan gerilim, ABD seçimleri gibi etmenlerinde kur üzerinde baskı oluşturduğu ifade ediliyor.

Emlak365.com