Dolara Merkez Bankası Freni! Başkan Şahap Kavcıoğlu Konuştu Kur 8,47 TL'den Geri Döndü!

Dolar kurunda bugün gün içerisinde çok ciddi fiyat değişimleri meydana geldi. Kurdaki ateşi Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun yaptığı son dakika açıklaması biraz olsun söndürdü. Dolar kaç TL oldu?

Dolara Merkez Bankası Freni! Başkan Şahap Kavcıoğlu Konuştu Kur 8,47 TL'den Geri Döndü!
Türk lirasının dolar karşısındaki pozisyonunda negatif görüntü bugün de devam etti. Dün gece Merkez Bankası Başkan Yardımcısı seviyesinde gerçekleştirilen görev değişimi gün içerisinde dolar kuruna olumsuz yansıdı. Dolar kuru Türk lirası karşısındaki kazançlarını gün içi yüzde 3 oranına kadar yükselterek 8,47 TL seviyesini gördü.

DOLAR KURUNA MERKEZ BANKASI FRENİ!

ABD'de tahvil faizlerinin yükselişi ve dolar endeksindeki artış Türk lirası aleyhine şartların oluşmasına neden oldu. Gelişmekte olan ülkelerin para birimleri baskı altında kaldı. Dolar kurunun bu yükseliş ivmesi nedeniyle Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu bir açıklama yaparak Türk ekonomisine karşı oluşan güven kaybını toparlamaya çalıştı. Piyasalara güven veren Kavcıoğlu ekonomi açısından çok kritik söylemlere imza attı.

MERKEZ BANKASI BAŞKANI PİYASALARA GÜVEN VERDİ

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu özellikle faiz indirimlerine dair piyasaları rahatlattı. Merkez Bankası'nın politika faizini enflasyonun üzerinde belirlemeye devam edeceğini ifade eden Şahap Kavcıoğlu bir hafta vadeli repo faiz oranının da temel politika aracı olmayı sürdüreceğini söyledi. Enflasyon düşüşünde istikrara vurgu yapan Şahap Kavcıoğlu, yüzde 5 enflasyon hedefinde herhangi bir şaşmaya fırsat vermeyeceklerini belirterek Türk lirasının itibarını sağlamak için gayret göstereceklerine dikkat çekti.

AÇIKLAMALARIN HEMEN ARDINDAN DOLAR KURU GERİLEMEYE BAŞLADI

Dolar kuru, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun yaptığı açıklamaların ardından 8,47 TL seviyesinden gerilemeye başladı. Açıklamalara piyasalar olumlu tepki verirken Türk lirası günlük kayıplarının bir kısmını geri almayı başardı. Şu anda dolar kuru 8,29 TL'den işlem görmeye devam ediyor.Dolar kurunun günlük teknik analizini yapan Ahlatçı Yatırım da önemli verileri paylaştı. Etkin yatırım şirketinden yapılan değerlendirmeye göre dolar kurunda teknik açıdan yukarı yönlü hareketlerin devam ettiği bildirildi. 8,40 TL ve 8,50 TL seviyeleri takip edilmesi gereken direnç noktaları olarak duyurulurken 8,30 TL ve 8,20 seviyelerinin de önemli destek seviyeleri olduğu belirtildi.

Emlak365.com
Yorumlar (0)