Dolara Merkez Bankası Sonrası Bir Darbede BDDK'dan Geldi! Swap Adımı Sonrası Ekonomistler Kurda Düşüş Hızlanabilir Uyarısında Bulundu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından dün açıklanan faiz artış kararı sonrası hızla geri çekilen dolar kuruna bir müdahalede bugün BDDK tarafından yapıldı. BDDK tarafından açıklanan swap ve diğer türev ürünler müdahalesi sonrası kurda düşüş yeniden hızlandı.

Dolara Merkez Bankası Sonrası Bir Darbede BDDK'dan Geldi! Swap Adımı Sonrası Ekonomistler Kurda Düşüş Hızlanabilir Uyarısında Bulundu

Dün 7.70 TL seviyesini aşarak tarihi rekor kıran dolar kuru Merkez Bankası tarafında yapılan 200 baz puanlık faiz artışı kararı sonrası hızla geri çekilmişti. 

DOLAR KURU BDDK KARARASI SONRASI 7.50'Lİ SEVİYELERE ÇEKİLDİ! 

Merkez Bankası tarafından dün açıklanan faiz kararı sonrası beklentilerin aksine Merkez Bankası politika faizini serbest tutmak yerine 200 baz puan arttırmış ve 8,25 seviyesinden 10,25 seviyesine çekmişti. 

Yapılan güncellme sonrası hafta başından bu yana Merkezin faiz kararı endişesi ile yükselen dolar kurunda hızlı geri çekilme yaşanmıştı. 

Bugün dolar kuruna yönelik yeni hamle ise BDDK tarafından yapıldı. BDDK swap işlemleri için uygulamış olduğu rakamları gevşetti ve piyasaya olumlu mesajlar verdi. 

A1 CAPİTAL / ATILAL:DOLAR KURUNDAKİ DÜŞÜŞ HIZLANABİLİR! 

Yaşanan gelişmeleri değerlendiren A1 Capital Araştırmadan Sorumlu GMY Baki Atılal "Dolar/TL ’de daha da aşağı yönlü hareketlerle karşı karşıya kalabiliriz. Çünkü yaptığımız işler doğru, mesela Merkez dünkü faiz kararı öncesi yan cepheden hareket ediyordu, ana cepheden direk müdahalede bulunmuyordu.

Dün uzun bir süreden sonra ana cepheden müdahalede bulundu. Bugün bu süpriz hareketle beraber tekrardan dış piyasalara rahat bir şekilde açılabiliriz. Bir rahatlamada yabancı da buraya gelebilir. Bu tarafa yönelimi de sağlayacaktır. Hem YEP öncesi onun güçlenmesi açısından çok önemli" diyerek kurdaki düşüşün hızlanabileceği yönünde değerlendirmede bulundu. 

Kur BDDK tarafından yapılan hamle sonrasında 7.5703 TL seviyesinden işlem görürken kritik dayanak noktası 7.50 lira olarak belirlendi. 

Emlak365.com