Dolara Müdahale Geliyor Diyen Ünlü Ekonomist Dolar Kuru İçin Yeni Fiyat Tahminini Açıkladı

Türkiye ekonomisinde yaşan gelişmeleri yorumlayan ekonomist Evren Devrim Zelyut yeni değerlendirmeler yaptı. Dolara müdahale geliyor diyen ünlü ekonomist kısa bir süre içerisinde dolar kurunda sert yükselişler meydana gelebileceğini söyledi. Dolar kaç TL olur? 

Dolara Müdahale Geliyor Diyen Ünlü Ekonomist Dolar Kuru İçin Yeni Fiyat Tahminini Açıkladı

Türkiye ekonoımisi son günlerde ABD Başkanı Joe Biden ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Nato Liderler Zirvesi'nde yapacağı kritik görüşmeye kilitlendi. Bu görüşme öncesinde iki ülkenin heyetleri arasında temaslar yapılıyor. Bu temasların oluşturduğu olumlu ortam ile dolar kuru 8,36 TL seviyesine kadar geriledi. 

DOLAR KURUNA MÜDAHALE GELİYOR İDDİASI

Ekonomist Evren Devrim Zelyut yaşanan son gelişmeleri değerlendirerek, “Dolar kuruna bir müdahale geliyor. Dolar kurunun yönü ile ilgili olarak kısa ve orta vadeli tahminlerimizi söylüyoruz. Dolar kurunda Brüksel hamlesi olacak demiştim. Bu hamle neydi? Biden ve Erdoğan görüşmesinde Türkiye bazı tavizler vererek gerilimi azaltacak ve dolar kuru da aşağıya doğru gerileyecek tespitini yapmıştım. 8,50 TL'nin kırılması ile 8,25 TL'ye yaklaşmalar olacak yorumunda bulundum.” dedi

Dolar kuruna müdahalenin nasıl olacağını da açıklayan Evren Devrim Zelyut, “Türkiye S400 konusunda ABD ile anlaşma yoluna gidecektir. Rezervler bitmiş ve bir soluk alınması gerekiyor. Buna bağlı olarak dolar kurunda bir geri çekilme oluyor. Bu geri çekilme kalıcı olmayacaktır. Dolar kuru 8,30 TL'nin altına indiği an müdahale gelecektir. Çok sert alımlarla karşı karşıya kalacağız. 8,60 TL'den dolar satanlar yeni alımlar için bekliyorlar. Dolayısıyla müdahale kaçınmaz olacaktır.” ifadelerini kullandı.

DOLAR KURU KALICI OLARAK DÜŞER Mİ?

Dolar kurunun kalıcı olarak düşmesini beklemenin gerçekçi olmayacağını söyleyen Evren Devrim Zelyut, “Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan enflasyon ile alakalı olarak fiyat komiteleri kurulacağını söyledi. Bunu dedikten sonra dolar kurunun 8 TL'nin aşağısına doğru ilerletemezsiniz. Enflasyonu komitelerle kontrol edemezsiniz. İtahalatı azaltarak enflasyonu kontrol altına alabilirsiniz. Enflasyon yukarı gittikçe Türk lirası değer kaybedecektir. Dolayısıyla dolar kuru da yükselecek. Bunu düzeltecek eylemler yapılmadıkça dolar kuru kalıcı şekilde düşecek yorumu gerçekçi olmaz.” şeklinde konuştu.

DOLAR KURU İÇİN SERT YÜKSELİŞ BEKLENTİSİ

Dolar kurunun sert şekilde yükseleceğini söyleyen Evren Devrim Zelyut, “Türkiye ekonomisinin yapısal bozukluğu var. Şu anda dolar kurunun düşüşleri kalıcı olmayacak. Bundan dolar 8,30 TL arası alımlarla müdahale olacak. ABD'ye verilecek bazı tavizler kısa vadeli düşüşler getirebilir Ancak burada kalıcı bir fiyat istikrarı sağlanamayacak. Kur yeniden yükselkiş trendine girecek. Ve bu yükseliş de çok sert olacak. Bir anda 8,80 TL seviyesini görebiliriz. Bunun nedeni de tamamen dolarizasyondan kaynaklanacak.” dedi.

Not: Türkiye ekonomisine dair değerlendirmelere yer verdiğimiz haberdeki düşünceler ilgili ekonomiste aittir. Bu değerlendirmeler ile yatırım kararı almak kat getirmeyebilir. Bundan dolayı yatırım yaparken burayı referans almamak gerekir. Haberimiz bilgilendirme amaçlı olmakla beraber kesinlikle burada yatırım tavsiyesi verilmemiştir. 

Yorumlar (0)