Doları Olanlar İçin Kur Farkı Vergisi Hakkında Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan Son Dakika Açıklaması!

Dolar mevduatı hesabı olanlardan alınacağı iddia edilen kur farkı vergisi iddiaları gündeme bomba gibi düşerken konu hakkında Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından son dakika açıklaması yapıldı. Kur farkı vergisi nedir, doları olanlardan, bankalarda dolar hesabı olanlardan vergi mi alınacak?

Doları Olanlar İçin Kur Farkı Vergisi Hakkında Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan Son Dakika Açıklaması!

Bankalarda doları olanlar hakkında yapılan bir haber ile dolar mevduatı hesapları üzerinden kur farkı vergisi alınacağı yönünde iddia gündeme taşınmıştı. 

İddialar üzerine değerlendirmede bulunan Söylemez ise söz konusu böyle bir düzenlemenin ekonomik türbülansı derinleştireceğini ve fiili kombiyo kontrolü anlamına geleceğini söyleyerek gündeme bomba gibi düşen açıklamalarda bulunmuştu. 

DOLAR MEVDUATI HESABI OLAN KİŞİLERİN PANİK YAŞAMASI ÜZERİNE HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI AÇIKLAMA YAPTI! 

Yapılan haberde Türkiye'de toplam mevduatın yüzde 55'inin döviz mevduatı olarak bankada tutulduğu bilgisine yer verilerek Söylemez tarafından yapılan “Kur farkı ana paranın sağladığı nema olarak görülemez. Örneğin 100 doları olan bunu bankaya yatırdığında lehte kur farkından vergi keserseniz ona 95 dolar ödemek zorunda kalabilirsiniz ve bu mevduata dolaylı el koyma anlamına gelir” yorumuna yer verilmişti. 

Haberin kısa sürede büyük yankı uyandırması ve pek çok kişi tarafından doğru kabul edilerek yorum yapılması üzerine Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından son dakika açıklaması yapılarak "Bugün bir gazetede ve bazı sosyal medya platformlarında döviz mevduat hesaplarına yönelik "kur farkı vergisi" iddiaları ortaya atılmıştır. 

Söz konusu iddialar tamamen hayal ürünü olup, ekonomiye dönük olumsuz algı oluşturmaktan başka bir amaç taşımamaktadır. 

Aziz milletimizin bu tür haberlere itibar etmemesi önemlidir. 

Kamuoyuna saygıya duyurulur. 

Hazine ve Maliye Bakanlığı " ifadelerine yer verilerek kesin bir dille böyle bir çalışma bulunmadığı duyuruldu.

Yorumlar (0)