Doları Ve Altını Bilen Ekonomist Remzi Özdemir'den Borsa, Dolar, Altın, Kripto Para Yorumları

Türkiye ekonomisine olan hakimiyeti ile bilenen ve dolar ile altın tahminleri ile büyük ses getiren ekonomist Remzi Özdemir yeni piyasa değerlendirmelerinde bulundu. Remzi Özdemir yaptığı açıklamalar ile piyasa analizini paylaştı. Dolar, altın, borsa ve kripto para yorumları nelerdir?

Doları Ve Altını Bilen Ekonomist Remzi Özdemir'den Borsa, Dolar, Altın, Kripto Para Yorumları
Türkiye'de otorite sahibi ekonomistlerden olan ve Yeniçağ Gazetesi'nde köşe yazıları ilgiyle takip edilen Remzi Özdemir yeni ekonomi değerlendirmelerinde bulundu. Remzi Özdemir piyasa analizleri ile yine kimsenin söylemediklerini söyleyerek ses getiren tahminlerini duyurdu.

BORSADAN VURGUN YAPTILAR

Yabancıların Türk ekonomisine operasyon çektiklerinin altını çizen Remzi Özdemir, “Çok önceden bir uyarı yapmıştık. Kasım ayında yabancıların ilk vurgunu borsada vuracaklarını fakat asıl hedefin borsa olmayacağını faizi amaçladıklarını söylemiştik. Borsada yüzde 40 kazandılar. Daha sonra raporlar yazdılar dolar 6,50 TL'ye düşecek diyerek piyasalara pompalama yaptılar. Amaçları ucuz fiyattan dolar alıp yurt dışına gitmekti. Bankacılık hisselerine giriş yaptılar. Yüzde 40 kazanç sağladılar. Tekrar faize gireceklerdi ama ummadıkları Naci Ağbal'ın görevden alınması gerçekleşti.” dedi.

YABANCILARIN RAPORLARINA DİKKAT

Yabancı finans kuruluşlarının Türkiye ekonomisi hakkında yayınladıkları raporlara dikkat çeken Remzi Özdemir, “Yabancı kaynaklı raporlara dikkat etmek gerekir. Yatırımcıların yüzde 10'a varan kayıpları var. Yabancı kaynaklı raporlara artık itibar etmesinler. En iyi rapor kendi ekonomik gerçeklerimizdir. Biz dolar yükselecek dedik? Herkes dolar satın derken 7 TL'den dolar alın dedik. Çünkü ABD tahvil faizleri yükseliyordu. Dolar kurunun çıkması bir ekonomik sürpriz olmadı. Bunu görmek için yabancı finans kuruluşlarının operasyon raporlarına ihtiyacımız yok.” ifadelerini kullandı.

HALKA ARZ UYARISI

Borsada halka arzlar hakkında uyarıda bulunan Remzi Özdemir, “Borsada çok ciddi para çıkışı var. Birinci para çıkışını yabancılar yapıyor. İkincisi halka arz yoluyla oluyor. Şirket 10 liradan halka açılıyor bakıyorsunuz hisse 60-70 lira oluyor. Peki patron aptal mı? Bu hisseyi sana 100 liradan değil de 10 liradan satıyorlar. Patron para çekiyor. Bankadan kredi çekmek yerine hisse satıyor. Patron açısında doğru hamle ama yatırımcı açısından çok da doğru diyemeyiz. Yatırımcılar halka arzlara çok dikkat etmeliler.” şeklinde konuştu.

KRİPTO PARA PİYASASI DEĞERLENDİRMESİ

Kripto para piyasası olan coinler hakkında da değerlendirme yapan Remzi Özdemir, “Coin piyasası tam bir çılgınlık oldu. Somut bir örnek vereyim. Kastamonu'dan bir okurumuz bana ulaştı. 300 Bin TL'ye evini satmış. Yakın bir arkadaşı coin üzerinden ciddi karlar elde etmiş ve o da coin satın almış. 300 Bin TL'si 2 gün içinde 500 Bin TL olmuş. Ancak bu kar onu tatmin etmemiş ve hedef yükseltmiş. Bir gün sonra ise parası 80 Bin TL'ye düşmüş. Herkes coin uzmanı olmuş. İsmini dahi telaffuz edemediği kripto paranın analizini yapıyor. Coin piyasası çok insanın canını yakabilir. Bunun için dikkatli olmak gerekir.” dedi.

ALTIN FİYATLARI YÜKSELİR Mİ?

Altın piyasasında fiyat yükselişi beklemenin doğru olmadığını söyleyen Remzi Özdemir, “Altın için açıklanan tahminler oldukça komikti. Gram altına 1.000 TL değer biçenler vardı. Ons altını 3 Bin – 5 Bin dolar seviyesine çıkaranlar vardı. Ancak biz altının fiyatının bu şekilde artmayacağını söyledik. Altın pandemi döneminin güvenli limanıydı. Pandemiyi ana ülkeler kontrol altına aldılar. Türkiye gibi bazı ülkelerde sorun yaşanıyor. Bu nedenle altına güvenli liman olarak bakan eğilim değişti. Rusya'daki Merkez Bankası'nın analisti kadar altın piyasasını kimse bilemez. Türkiye Merkez Bankası'nın altın uzmanı kadar ekonomistler bilemez. Rusya ve Türkiye Merkez Bankaları altın satışı yaparken altın ucuzladı ve artmaya başlayacak demenin bir alt yapısı yok. O yüzden altından çok büyük beklentiler içerisinde bu dönemde olunmamalı.” ifadelerini kullandı.

Not: Haberimizde yer alan ekonomik değerlendirmeler ilgili ekonomiste aittir ve yalnızca bilgilendirme amacıyla haberleştirilmiştir. Burada yer alan değerlendirmelere bakılarak yatırım yapılmamalıdır. Haberimizde herhangi bir şekilde yatırım tavsiyesi verilmemiştir.
Yorumlar (0)