Doların Yükselmesine İzin Verilmiyor! Dolar Kuru Büyüme Verisi ve BDDK Müdahalesi Sonrası Yeniden Düştü

Güne yükselişle başlayan dolar kuru TÜİK tarafından açıklanan büyüme verilerinin beklentilerin üzerinde çıkması ardından da BDDK tarafından yapılan kritik Türk Lirası plasman ve depo limitleri müdahalesi sonrasında düştü.

Doların Yükselmesine İzin Verilmiyor! Dolar Kuru Büyüme Verisi ve BDDK Müdahalesi Sonrası Yeniden Düştü

Güne yükselişle başlayan dolar kuru TÜİK tarafından açıklanan büyüme verilerinin beklentilerin üzerinde çıkması ardından da BDDK tarafından yapılan kritik Türk Lirası plasman ve depo limitleri müdahalesi sonrasında düştü. 30 Kasım 2020 dolar kuru ne kadar, 1 dolar kaç TL, dolar neden düştü, düşüyor, düşmeye devam edecek mi?

Geride bıraktığımız Cuma gününü 7.8363 TL seviyesi ile kapatan dolar kuru sabah saatlerinde açıklanacak olan büyüme verisi öncesinde yönünü yukarıya çevirmişti. TÜRK EKONOMİSİ BEKLENTİLERİN ÜZERİNDE BÜYÜDÜ, DOLAR KURU DÜŞTÜ! Saat 10:00 itibari ile TÜİK tarafından açıklanan ekonomik büyüme raporu kapsamında Türk ekonomisinin 3. çeyrek büyüme rakamı yüzde 6.7 olarak ilan edildi Ekonomistler tarafından açıklanan beklenti raporlarında söz konusu büyüme rakamı yüzde 5.5 olarak belirlenmişti. Beklentilerin üzerinde çıkan büyüme verisi sonrası ekonomide gelen olumlu haber sonrasında dolar kuru geri çekildi. BDDK TÜRK LİRASI PLASMAN VE DEPO LİMİTLERİ MÜDAHALESİ GELDİBüyüme verisinin açıklanmasının hemen ardından Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK tarafından yapılan yasal düzenleme ile yurt dışında yerleşik finansal kuruluşlara yapacakları TL plasmanlar, TL depo, TL repo ve TL kredilerin toplamının bankaların en son hesapladıkları yasal özkaynaklarının yüzde 2,5'i kadar uygulanmasına karar verildi. Söz konusu oran değişiklikten önce yüzde 0,5 olarak uygulanıyordu.

30 KASIM 2020 DOLAR KURU! BUGÜN 1 DOLAR KAÇ TL OLDU?Gelen olumlu ekonomik veriler ve BDDK tarafından atılan adım sonrası dolar kuru düştü. 1 dolar 7.80 TL dayanak noktası yeniden kırıldı ve dolar kuru bu sınırın hemen altına 7.79 TL seviyesine yerleşti. Merkez Bankası ve BDDK tarafından atılan kararlı adımların Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ile ekonomi yönetiminin desteklenmesi ile dolar kurunda sert atakların önünün kesildiği belirtiliyor. Emlak365.com


Yorumlar (0)