Dolarizasyon Tam Gaz Devam Ediyor! Cumhurbaşkanı Erdoğan Satın Dedi, Vatandaş 2.9 Milyarlık Dolar Aldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından döviz bozdurma çağrısı yapılmasına rağmen vatandaş yine adeta dolar almaya koştu.

Dolarizasyon Tam Gaz Devam Ediyor! Cumhurbaşkanı Erdoğan Satın Dedi, Vatandaş 2.9 Milyarlık Dolar Aldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından döviz bozdurma çağrısı yapılmasına rağmen vatandaş yine adeta dolar almaya koştu. BDDK tarafından yapılan açıklamaya göre bankalardaki döviz mevduatı rakamı yeni bir rekor daha kırdı.

Emlak365.com  / Vatandaşın dolara olan talebi hız kesmeden devam ederken Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK tarafından açıklanan son verilere göre dolarizasyon tüm hızı ile sürdü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından "döviz bozun, bize ve mücadelemize destek olun" çağrısına rağmen ne yazık ki yurtiçi yerleşiklerin döviz talebi yükseldi. 

VATANDAŞIN DÖVİZ TALEBİ DEVAM ETTİ, DÖVİZ MEVDUATI REKOR KIRDI! 

BDDK tarafından açıklanan son rakamlara göre bankalardaki döviz mevduatı rakamları geride bıraktığımız hafta 2.9 milyar liralık artış göstererek 258 milyar dolar seviyesini görerek yeni rekor kırdı. 

18 Aralık 2020 tarihi itibari ile sona eren haftada 2.9 milyar dolarlık artış gösteren bankalardaki döviz mevduatı tutarı 258 milyar dolar seviyesine ulaştı. Hem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hem de Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal tarafından yapılan açıklamada döviz bozun talebi gelmişti. 

TCMB Başkanı Naci Ağbal yapmış olduğu açıklamasında “Merkez Bankası olarak fiyat istikrarı hedefini sağlama hususunda gösterdiğimiz kararlı tutum ve güçlü politika duruşu neticesinde de özellikle risk primlerinin aşağı gelmesini ve özellikle de fiyat istikrarı ve enflasyonun düşüşünü gören vatandaşlarımızın ters para ikamesi, ters dolarizasyonu başlatmalarını bekliyoruz” diyerek ters dolarizasyon çağrısında bulunmuştu. 

DOLAR KURU DÜŞMESİNE RAĞMEN VATANDAŞ NEDEN DOLAR ALMAKTAN VAZGEÇMİYOR?

Dolar kurunda yaşanan geri çekilmeye rağmen vatandaşın döviz talebi tüm hızı ile devam ediyor. Bunun en önemli nedeni ise koronavirüs salgını nedeni ile ekonomide yaşanan dalgalanma ve vatandaşın dolar kurunda büyük bir hızla yükseliş beklemesi olarak gösterildi. 

Yorumlar (0)