Döviz Kuru Freni Patlattı, Araç Fiyatları Yüzde 35 Zamlandı! İkinci El Araç İthalatı ve ÖTV İndirimi Gelir Mi?

Dolar kuru ve Euro kuru hızla yükselirken yaşanan yükseliş, kur krizi ile beraber araç fiyatlarına zam olarak yansıdı. Otomotiv sektöründe fren patlarken yaşanan zam yağmuru sonrası vatandaşlar fiyat indirimi için ikinci el araç ithalatı ve ÖTV indirimi yeniden gündeme geldi. Peki, araç fiyatları ne olur, 2.el araba fiyatları ne zaman düşer, zam var mı?

Döviz Kuru Freni Patlattı, Araç Fiyatları Yüzde 35 Zamlandı! İkinci El Araç İthalatı ve ÖTV İndirimi Gelir Mi?

Araç fiyatları yükselen döviz kuru nedenleri nedeni ile giderek yükselmeye devam ederken 2021 yılının ilk 6 ayında gelen zam yüzde 35 seviyesine ulaştı. En çok satılan araba modelleri arasında ilk 10'da yer alan araçlara gelen fiyat zammı ise yüzde 19 olarak belirlendi. 

Türkiye'nin en çok satılan araba modelleri arasında yer alan Fiat Egea 2021 modelinde 2021 yılının Ocak ayından bu yana yaşanan fiyat artışı yüzde 35 seviyesine ulaşırken Honda Civic modelinde ise yaşanan fiyat artışı yüzde 31 seviyesine ulaştı. 

ARABA FİYATLARI NEDEN YÜKSELİYOR?

Yaşanan fiyat yükselişinin son dönemdeki en büyük nedeni döviz kurunda yaşanan yükseliş olarak gösterildi. Hem dolar kuru hem de euro kurunda yaşanan yükseliş araç fiyatlarına zam olarak yansıdı. Araba fiyatları büyük bir hızla artarken otomotiv sektörünün temsicileri döviz kurunda yaşanan yükselişin devam etmesi halinde araç fyiatlarında da yükselişin devam edeceğini dile getirdiler. 

2020 yılında da araç fiyatları pandemi nedeni ile düşen üretim ve artan talep dalgası nedeni ile adeta patlama yaşamış, araç fiyatlarına zam üstüne zam gelmişti. Hatta bazı modellerde 2.el araç fiyatları sıfır araç fiyatlarını dahi geride bırakmış, pek çok vatandaş yapılan zamlara isyan ederek ihtiyacı olmasına rağmen araba alma planlarını ertelemiştii. 

İKİNCİ EL ARAÇ İTHALATI VE ÖTV İNDİRİMİ TALEP EDİLİYOR! 

Fiyatlarda yaşanan yükseliş nedeni ile pek çok kişi araba sahibi olmak istemesine rağmen alım yapamadığından dert yanarken piyasada fiyatların suni olarak yükseltildiği iddiası ile ikinci el araç ithalatı talep ederken yine fiyatlardaki artışın nedeni olarak gösterilen ÖTV rakamlarında da indirim talep etmişlerdi. Süreçte talepler gündemdeki yerini korurken ikinci el araba ithalatı konusunda adım atılmaının zor olduğu, ÖTV indirimi içinde hem sektörün hem de vatandaşların yoğun talebi olduğu belirtiliyor.

Yorumlar (1)
Haydar 2 hafta önce
İkinci el araç ithalatı petrol gibi 2023 de yapılacak hadi hayırlı uğurlu olsun.