Düğün Hazırlığında Olanlar Dikkat! Çeyiz Desteğini Almayı Unutmayın

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan ödemeler arasında Çeyiz Desteği Parası da bulunur.

Düğün Hazırlığında Olanlar Dikkat! Çeyiz Desteğini Almayı Unutmayın
Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan ödemeler arasında Çeyiz Desteği Parası da bulunur. Bu destek ödemesi özel durumu olan ve başvuru koşullarını sağlayan genç kızlara ödenir. Evlilik süreci öncesinde yapılacak başvuruların onaylanması durumunda SGK toplu halde destek ödemesi yapar.

Peki SGK çeyiz parası nedir? Çeyiz desteği ödemeleri kimlere hangi koşullarda yapılır? Çeyiz desteği ile vatandaşlara kaç TL ödenir? İşte SGK çeyiz desteği ödemelerine ilişkin tüm bilinmesi gerekenler.

SGK ÇEYİZ DESTEĞİ NEDİR?

Devlet tarafından sağlanan destek ödemelerinden olan çeyiz desteği SGK'dan yetim maaşı alan genç kızlara ödenen yardımlardan bir tanesidir. Annesinin veya babasının vefatı nedeniyle SGK'dan yetim maaşı alan genç kızlar evlenmek istediklerinde bu maaşları kesilir. SGK evlilik nedeniyle maaşları kesilecek olan genç kızlara düğün öncesinde ise çeyiz parası ödemesi yapar.

SGK'nın yapmış olduğu çeyiz parası ödemesi tek seferlik bir ödemedir. Yetim maaşı kesilecek olan genç kızlar evlilik sürecinde SGK'dan aldıkları maaşın 24 katı kadar çeyiz desteği alırlar. Örneğin her ay 700 TL yetim maaşı alan bir genç kız evlenmeye karar verdiğinde SGK 24 x 700 TL = 16.800 TL ödeme yapar. Ödemeler toplu halde ve tek seferde ödenir.

GERİYE DÖNÜK BAŞVURU HAKKI VAR

Çeyiz parası ödemesi SGK tarafından sağlanıyor olsa da ödemeler başvuruların ardından yapılır. SGK otomatik ödeme yapmaz. Daha önceki dönemde dul maaşı alırken evlenen ve çeyiz desteği almayanlar geriye dönük ödeme alabilirler. Burada zaman aşımı süreci 5 yıldır. 5 yıla kadar olan süre için hak sahipleri SGK'ya başvuruda bulunarak toplu halde çeyiz parası alabilirler.

ÇEYİZ DESTEĞİ ÖDEMESİ İÇİN BAŞVURULAR NASIL YAPILIR?

Dul maaşı almakta olan genç kızlar Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüklerine giderek evleneceklerini bildirip çeyiz desteği ödemeleri için başvurularını yaparlar. Başvuru işlemleri yazılı dilekçe sunulması şeklinde tamamlanır.
Yorumlar (0)