Dükkan Açacaklara SGK'dan Prim, Maliye'den Vergi, KOSGEB'den Kuruluş Desteği

İstihdamın artması adına hükümet adına sağlanan çok sayıda destek bulunuyor. Bu desteklerin en önemlileri ise kendi işyeri kuracaklara sağlanan hibe, karşılıksız, geri ödemesiz desteklerdir.

Dükkan Açacaklara SGK'dan Prim, Maliye'den Vergi, KOSGEB'den Kuruluş Desteği
İstihdamın artması adına hükümet adına sağlanan çok sayıda destek bulunuyor. Bu desteklerin en önemlileri ise kendi işyeri kuracaklara sağlanan hibe, karşılıksız, geri ödemesiz desteklerdir. Hazine ve Maliye Bakanlığı, KOSGEB ve Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden sağlanan işyeri desteklerini tek tek aktarıyoruz.

SGK'DAN PRİM DESTEĞİ

Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden sağlanan iş kurma desteğinde vatandaşlara Bağkur primi üzerinden ödeme yapılıyor. Vatandaşlar SGK desteği kapsamında bir yıl boyunca Bağkur primi için ödeme yapmazlar. Bu ödemeler devlet tarafından sağlanır. Kendi işini kuracak olan genç girişimcilere sağlanan bu destekler için ilk defa iş kuruluyor olması gerekiyor. Yaş şartının da yer aldığı destek 29 ve daha düşük yaş aralığında bulunan vatandaşlara sağlanır. 2021 yılı için Bağkur prim desteği 1 yıllık süre için 13 bin TL civarındadır.MALİYE BAKANLIĞI'NDAN VERGİ DESTEĞİ

Yine genç girişimcilerin kendi işlerini kurmak istemeleri durumunda, Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan vergi desteği alırlar. Bakanlık belli bir yaşın altında olan vatandaşların kendi işlerini kurması durumunda gelir vergisinden muafiyet sağlıyor. Belli bir süre devam eden destek kapsamında vatandaşlar 75 bin TL'ye kadar olan gelirleri için vergi ödemezler. Bu rakam işyeri açan vatandaşlara önemli bir kazanım sağlamakta. 29 yaşından önce gerekli diğer koşulları sağlayarak kendi işini kuran gençlere Maliye Bakanlığı tarafından sağlanan bu destek ise yılda 16 bin TL'ye kadar kazanç sağlamakta.KOSGEB'TEN KURULUŞ DESTEĞİ

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) vatandaşların iş kurma projelerine kuruluş aşamasından, girişimde ilerleme sürecine kadar destek sağlıyor. KOSGEB tarafından sağlanan destek tutarı 65 bin TL'ye kadar ulaşabiliyor. İşte 2021 KOSGEB destekleri.

KOSGEB destekleri kapsamında vatandaşların öncelikle kurumun girişimcilik programlarına dahil olamaları gerekiyor. Ardından vatandaşlar sertifika alacaklar. Sertifika işlemlerinin ardından KOSGEB'in destek verdiği sektörlerde iş kuracak olanlar vatandaşlar projelerini kuruma sunacaklar. İş Kurma Desteği için projeleri KOSGEB tarafından kabul edilen vatandaşlara Geleneksel Girişimcilik Destekleri kapsamında yardım sağlanır. Vatandaşlar KOSGEB'ten kuruluş aşamasında 5.000 TL destek alabilirler. Bunun yanında birinci performans ve ikinci performans destekleri kapsamında daha yüksek tutarlarda destek sağlanır.
Yorumlar (0)