Dün İndirim Yapılan Motorin Ve Benzin Fiyatlarına Bugün Zam Geldi!

Türkiye'de maliyet artışlarından kaynaklı olarak benzin ve motorinin litre fiyatına zam yapıldığı resmen açıklandı. Benzin ve motorin zammından vatandaşlar etkilenecek mi?

Dün İndirim Yapılan Motorin Ve Benzin Fiyatlarına Bugün Zam Geldi!
Türkiye'de dolar kuru ve petrol fiyatlarındaki dalgalanma nedeniyle akaryakıtta vatandaşın da başını döndüren zam ve indirim haberleri gelmeye devam ediyor. Dolar kurunun 8 TL sınırını zorlaması ve petrol fiyatlarındaki yükselişlerin ardından maliyetler artınca akaryakıt fiyatları yeniden belirlendi.

MALİYETLER ARTTI!

Dolar kuru bugün 8 TL'yi zorlarken brent petrolün varili de 65 dolar seviyesini zorlamaya başladı. Böyle bir durumda ise akaryakıtta maliyet artışı meydana geldi. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) tarafından yapılan hesaplama neticesinde maliyet artışları benzin ve motorin fiyatlarına eklendi.

BENZİN VE MOTORİNE ZAM

EPGİS'in açıkladığı zam haberine göre motorinin litre fiyatında 15 kuruş, benzinin litre fiyatında ise 22 kuruşluk zam uygulanması kararlaştırıldı. Zamlı akaryakıt fiyatları bu gece yarısından itibaren resmen devreye girecek. Ancak bu zamdan uzun bir süredir olduğu gibi yine vatandaşlar etkilenmeyecek.POMPAYA YANSIMAYACAK

Akaryakıt fiyatlarında uygulanan Eşel Mobil Sistemi gereği zamlar ve indirimler ÖTV'ye yansıtılıyor. Zam veya indirim olduğu zaman pompa fiyatlarında herhangi bir değişim olmuyor. Bu sistemin avantajını kullanan vatandaşlar uzun bir süredir akaryakıt zamlarından etkilenmiyorlar.

Petrol fiyatları ve dolar kurundaki istikrarsız fiyatlama nedeniyle EPGİS tarafından dün benzinin ve motorinin litre fiyatına indirim yapıldığı açıklanmıştı. Dün yapılan açıklamaya göre motorinin litre fiyatına 15 kuruş, benzinin litre fiyatına ise 13 kuruş indirim uygulanmıştı. Bu indirim de Eşel Mobil Sistemi üzerinden yapılmış ve pompaya yansıtılmadığı için vatandaşlar herhangi bir fiyat farkı ile karşılaşmamışlardı.

Türkiye'nin cari açığının önemli bir kısmını oluşturan petrol maliyetleri yakından takip edilmeye devam ediliyor. Koronavirüs salgınının üçüncü dalgasının sesleri yankılanmaya başlayınca petrol fiyatlarında istikrarsız fiyatlama oldukça kuvvetlendi. OPEC üyesi ülkeler ile petrol üreten diğer ülkeler arasında herhangi bir koordinasyonsuzluğa fırsat vermeyen OPEC salgına karşı tüm sektörel önlemlerini aldı. Bundan dolayı petrol fiyatlarında salgın kaynaklı fiyat düşüşlerinin meydana gelmesine ihtimal verilmiyor.

Emlak365.com
Yorumlar (0)