Dün Sert Şekilde Düşen Ons Altın Fiyatı Bugün Aynı Sertlikle Yükseldi! Altın Piyasasında Neler Oluyor, Fiyatlar Neden Yükseldi?

Altın piyasasında sert dalgalanmalar eşliğinde fiyatlamalar devam ediyor. Son iki gün içerisinde ons altın fiyatında çok ciddi düşüş ve yükseliş gerçekleşti. Şu anda ons altın ne kadar oldu? Ons altın yükselmeye devam edecek mi?

Dün Sert Şekilde Düşen Ons Altın Fiyatı Bugün Aynı Sertlikle Yükseldi! Altın Piyasasında Neler Oluyor, Fiyatlar Neden Yükseldi?
Altın piyasası son ayların en hareketli dönemini yaşamaya başladı. Uzunca bir süre yükseliş evresinin gelmesini bekleyen altın yatırımcıları dün dolar endeksindeki yükselme ve ABD 10 yıl vadeli tahvil faizlerinin artmasından ciddi anlamda etkilendi. 1.720 doların üzerinde fiyatlanan ons altın bir anda kendisini 1,687 dolar seviyesinde buldu. Meydana gelen bu sert düşüş altın yatırımcısını panikletirken bugün de enteresan gelişmeler yaşanmaya devam etti.

ONS ALTIN SERT YÜKSELDİ!

Ons altın fiyatının yükselişine dair ümidini kesen altın yatırımcıları ani bir yükseliş ile yeniden altına dair umutlarını yeşerttiler. Dün düştüğü yere geri dönen ons altın şu anda 1.725 dolardan fiyatlanmaya başladı. Ons altındaki yükselişinin neden kaynaklandığına dair ise büyük bir merak oluştu.ONS ALTIN FİYATI NEDEN YÜKSELDİ

Dünyada artmaya başlayan koronavirüs vakaları altının her zaman güvenli liman olduğu ilkesini yeniden hatırlattı. Ancak yükselişin ana sebebi bu olmadı. ABD Başkanı Joe Biden'ın 2022 bütçesine dair ilk açıklamalarından enflasyonist bir beklentinin oluşması altının yükselişinde etkili oldu. Ons altının yükselişi için tek ihtimal gerçekleşti. Bundan dolayı altın piyasası yeniden yükseliş trendine girdi. Bu yükseliş trendinin devam edip etmeyeceği ise merak konusu olmaya başladı.

GRAM ALTIN NE KADAR OLDU?

Ons altında bu yükselişler devam ederken gram altının fiyatlamasında ise bir başka görüntü meydana geldi. Son günlerde gram altın fiyatını etkileyen ana unsurun dolar kuru olmasına devam ediliyor. Ons altındaki düşüşler ve yükselişlerin gram altın fiyatı üzerindeki etkileri oldukça sınırlı kaldı. Bugün dolar kurunda yaklaşık yüzde 1'lik gerileme sonucunda ons altının yükselişine rağmen gram altın 450 TL'ye kadar düştü. Ons altının dünkü pozisyonu devam etseydi gram altının düşüşü daha fazla hız kazanacaktı. Ancak tersine fiyatlama gram altının direnç göstermesine zemin hazırlamış oldu.

Emlak365.com
Yorumlar (0)