EKONOMİ

Dünya Altın Konseyi Açıkladı! Merkez Bankası Tonlarca Altın Sattı!

Merkez Bankası'nın 2020 yılı içerisinde altın alım satım rakamları belli oldu. Dünya Altın Konseyi (WGC) tarafından hazırlanan rapora göre Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası dünyadaki merkez bankaları arasında en çok altın satışı yapan kurum oldu.

Merkez Bankası'nın 2020 yılı içerisinde altın alım satım rakamları belli oldu. Dünya Altın Konseyi (WGC) tarafından hazırlanan rapora göre Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası dünyadaki merkez bankaları arasında en çok altın satışı yapan kurum oldu.

Dünya Altın Konseyi (WGC) tarafından Kasım 2020 altın raporu yayınlandı. Bu rapora göre Merkez Bankası kasım ayında dünyadaki diğer merkez bankaları ile karşılaştırıldığında en çok altın satışı yapan kurum oldu. Merkez Bankası ekonomik sıkıntıların zirveye çıktıpı Kasım 2020’de 20,9 tonluk altın satışı yaptı.

MERKEZ BANKASI KASIM AYINDA 20,9 TON ALTIN SATTI!

Türkiye’de 2020 yılı içerisinde dolar kurunun yükselişinin ardından Merkez Bankası döviz rezervlerini kullanarak dolar kurunu baskı altına almaya çalıştı. Ancak bu aynı zamanda Merkez Bankası’nın döviz rezervlerinin arimesine neden oldu. Bu rezervlerden umut kesilince Kasım ayında Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın 20,9 ton altın satışı yaptığı ortaya çıktı.

Dünya Altın Konseyi’nin Kasım ayı raporuna göre Merkez Bankası altın satışını yalnızca Kasım ayında yapmadı. Eylül ayında da 45,5 tonluk altın satışı gerçekleştirildi. Merkez Bankası 2020’nin ilk 11 ayında toplam 66,4 tonluk altın satışı yaptı. Buna karşılık ise Merkez Bankası toplam 201 tın altın alımı yaptı. Bu hesaplamaya göre Merkez Bankası’nın 2020 altın alımı miktarı 134,6 ton oldu.

MERKEZ BANKASI NEDEN ALTIN SATIŞI YAPTI!

Merkez Bankası’nın altın satımını yorumlayan NoorCM Bireysel Portföy Yönetimi Birim Müdürü rzu Toktay, “Türkiye’nin likidite ihtiyacından dolayı altın satışı gerçekleştirildi. Ancak Türkiye altın satışı yapmış olmasına rağmen 2020 yılı içerisinde en çok altın alımı yapan ülke konumunda bulunuyor. Merkez Bankası’nın altın alımına ağırlık vermesi yurt içi piyasalara altın vererek altın ithalatını sınırlamak da olabilir. Bu şekilde döviz çıkışı da engellenmek istenmiştir diyebiliriz.” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE DÜNYADA 11. SIRADA!

Dünya Altın Konseyi’nin raporuna göre dünyada en çok altın rezervine sahip olan ülke 8.133 ton ile ABD oldu. ABD’yi 3.362 tonla Almanya, 2.451 tonla İtalya, 2.436 tonla Fransa ve 2.298 tonla Rusya takip etti. Türkiye ise dünya sıralamasında 547 tonla 11. sırada yer aldı.

Emlak365.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir