Dünya Bankası'nın 2021 Ve 2022 Altın Fiyatları Tahmini Piyasayı Karıştırdı!

Altın fiyatlarında son günlerde meydana gelen sert yükselişlerin ardından tüm gözler altın piyasasına çevrildi. Dünya Bankası da bir rapor yayınlayarak altın fiyatlarına ilişkin 2021 ve 2021 tahminlerini açıkladı.

Dünya Bankası'nın 2021 Ve 2022 Altın Fiyatları Tahmini Piyasayı Karıştırdı!

Altın fiyatları son günlerde ekonomi gündeminin zirvesine oturdu. Uzun bir süredir altın fiyatlarının yükselmesine dair bir beklenti meydana gelmişti. Ancak bu beklenti gerçekleşme tarihini sürekli olarak ertelenmişti. Son bir hafta içerisinde ise altın piyasasında yüksek bir toparlanma meydana geldi ve ons altın kendisini bir anda sert bir hareket ile 1.800 doların üzerine atmayı başardı. Bu da son 2,5 ayın zirve noktası oldu.

Altın piyasasında gerçekleşen bu sert yükselişin ardından yatırımcıların gözü de bu piyasaya çevrildi. Bugün Dünya Bankası tarafından çok kritik bir rapor kamuoyuna duyuruldu. Dünya Bankası altın fiyatlarına yönelik bir değerlendirme yaparak 2021 ve 2022'ye ilişkin tahminlerde bulundu. Altın fiyatları yükselecek mi? Altın fiyatları düşer mi? Uzman altın yorumları neler? Altın alımı için en doğru vakit ne zaman?

DÜNYA BANKASI ALTIN FİYATI TAHMİNLERİ

Dünya Bankası tarafından yayınlanan rapor altın fiyatlarının son günlerdeki yükselişinin tam tersi yönünde oldu. Altın fiyatlarında yükseliş yerine düşüş bekleyen Dünya Bankası 2021'de ons altının 1.700 dolar ve 2022'de ise ons altının 1.600 dolar seviyesinde olmasını beklediklerini duyurdu. Çok sayıda analist altın piyasasında yükseliş beklerken Dünya Bankası'nın bu tahminleri şaşkınlık yarattı. Dünya Bankası çok sayı emtianın pandemi öncesi seviyenin üzerinde olduğunu ve bunun bir toparlanma gerektirdiği için fiyat düşüşlerine ihtiyaç bulunduğunu açıkladı. 

ALTIN FİYATLARI İÇİN NEDEN DÜŞÜŞ BEKLENİYOR?

Dünya Bankası tarafından yayınlanan altın raporunda ekonomilerdeki gelişmelerden kaynaklanan sebeplerden dolayı düşen talep ve tahvil faizlerindeki yükseliş nedenleriyle altın fiyatlarının 2021 yılında yüzde 4 oranında düşeceği bildirildi. Dünya Bankasının raporunda altın piyasası hakkında, “Diğer alanlarda getirilerin yüksek olması nedneiyle altına olan talep düşüyor. Son aylarda Merkez Bankalarının da altın alımlarında ciddi bir düşüş meydana geldi. 2020'deki büyük gerilemenin ardından fiziki altın talepleri artıyor ama pandemi öncesi seviyelerin çok altında.” yorumu yapıldı. 

GÜMÜŞ FİYATLARI YÜKSELECEK TAHMİNİ

Dünyan Bankasıaltın fiyatlarında düşüş beklediğini açıklarken gümüş fiyatlarında ise tam tersi bir tahminde bulundu. Kurumun tahminine göre gümüşün endüstriyel kullanım alanı nedeniyle 2021 yılında fiyatını yüzde 22 arttırması bekleniyor. 2021'de ons gümüş 25 dolar oalrak tahmin edilirken 2022 yılında da gümüşün düşüş sürecine gireceği ve 22 dolara gerileyeceği bildirildi. 

Dünya Bankası altın fiyatlarında düşüş beklentisini piyasa için kilit ülkelerden olan Hindistan'dan gelen verilerin ardından yayınladı. Koronavirüs salgınının yayıldığı ve sokağa çlıkma yasaklarının uygulandığı Hindistan'da altın fiyatları normalin 2 dolar altına geriledi. Altına olan talebin azalmasının bu gerilemede etkili olduğu bildirildi. 

ALTIN FİYATLARI NE KADAR OLDU?

Öte yandan ons altın şu anda altın piyasasında 1.830 dolardan işlem görüyor. Buna bağlı olarak gram altın da 485 TL'ye yükseldi. Altın fiyatlarının yükseliş ivmesi yakalaması üzerine Dünya Bankası'nın altın tahminleri yatırımcıların kafalarını karıştırdı. 

Not: Haberimizde yer alan bilgiler yatırım tavsiyesi verilmesi için kullanılmamıştır. Yalnızca bilgilendirme maksadıyla haberde bu değerlendirmelere yer verilmiştir. Buraya bakarak yatırım tasarrufunda bulunulmamalıdır. Sitemiz kesinlikle yatırım tavsiyesi vermemektedir.

Yorumlar (0)