Dünya Bankası'nın 2021 Ve 2022 Altın Fiyatı Tahminleri Şok Etti!

Dünya Bankası tarafından emtia piyasaları görünüm raporu Nisan 2021 sayısı yayımlandı. Bu raporda özellikle altın fiyatlarına ilişkin yapılan tahminler dikkat çekti.

Dünya Bankası'nın 2021 Ve 2022 Altın Fiyatı Tahminleri Şok Etti!
Dünya Bankası Emtia Piyasaları Görünüm Raporu dosyasının Nisan 2021 sayısı kamuoyu ile paylaşıldı. Emtia fiyatlarının 2021'in ilk çeyreğinde gösterdiği performans raporda toparlanma hareketi olarak değerlendirilirken fiyatların yıl içerisinde şu andaki seviyelere yakın bir noktada kalmasının beklendiği bildirildi.

DÜNYA BANKASI'NDAN EMTİA PİYASALARI İÇİN 2021 BEKLENTİLERİ AÇIKLANDI

Emtia fiyatlarındaki toparlanma hızı Dünya Bankası'nın raporuna göre koronavirüs salgınının kontrol altına alınmasına bağlı olacak. Emtia piyasalarındaki toparlanmada gelişmiş ekonomilerin politika destekleri ile büyük emtia üreticilerinin üretim kararları belirleyici olacak. Rapora göre 2021 yılında petrol, doğal gaz ve kömür fiyatlarından bir önceki yıla göre yüzde 36,1 oranında yükseliş bekleniyor. Enerji dışı emtia fiyatlarında ise beklenen artış oranı yüzde 19 olarak açıklandı. Açıklanan raporda ham petrol fiyatlarına ilişkin beklentilere de yer verildi. Buna göre ham petrolün varil fiyatı bir önceki yıla kıyasla yüzde 35,7 artarak 56 dolara yükselecek. Ham petrole olan talebin kademeli bir şekilde artması durumunda ise 2021'de fiyatlarda yüzde 7,1 oranında artış olması ve 60 dolar seviyesini aşması bekleniyor.

DEĞERLİ METALLER FİYAT ENDEKSİ BEKLENTİLERİ 

Dünya Bankası tarafından yayınlanan Emtia Piyasaları Görünüm Raporu'nun en can alıcı kısmı ise değerli metallere ilişkin 2021 beklentileri oldu. Raporda yer alan ifadelere göre bu yıl değerli metallerin fiyat endeksinde yüzde 0,1 oranında artış olmasının beklendiği kaydedildi. 2020 yılında ise değerli metaller fiyat endeksinde yüzde 6,8 oranında azalma meydana geleceği bildirildi.

DÜNYA BANKASI ONS ALTIN FİYATI TAHMİNLERİ

Dünya Bankası tarafından altın fiyatlarına dair beklentiler ve tahminler de kamuoyu ile paylaşıldı. Nisan 2021 Emtia Piyasaları Görünüm Raporu'na göre 2021 yılı içerisinde altının ons fiyatı 2020 yılına göre yüzde 4 azalacak. Bu azalışın 2022 yılına yansımasının da beklendiği kaydedilirken 2022 yılında ons altın fiyatında yüzde 5,9 oranında azalma meydana gelmesinin tahmin edildiği belirtildi.
Yorumlar (0)