Dünya Bankasının Beklentisi Arttı! Türkiye Daha Çok Büyüyecek

Dünya Bankası, Türkiye'nin büyüme beklentisine ilişkin yeni raporunu yayımladı. Son raporda Türkiye'nin büyüme beklentisine dair son rakamlar paylaşılırken bir önceki dönemde açıklanan beklenti oranı yükseldi.

Dünya Bankasının Beklentisi Arttı! Türkiye Daha Çok Büyüyecek
Dünya Bankası Avrupa ve Orta Asya bölgesi ekonomilerine dair son beklenti raporunu yayımladı. Raporda, Türkiye'ye dair beklentiler de yer alırken bir önceki dönemde ilan edilen oranlar yenilendi. Dünya Bankası, Türkiye'nin beklenenden daha güçlü bir performans sergileyeceğini ifade etti.

TÜRKİYE BEKLENENDEN DAHA GÜÇLÜ BİR PERFORMANS SERGİLEYECEK

Dünya Bankası tarafından ilan edilen son raporda Türkiye'nin büyüme oranları beklentisi yüzde 5 olarak duyuruldu. Bankanın bir önceki dönem büyüme beklentisi rakamları yüzde 4.5 seviyesindeydi. Söz konusu raporda, ihracaatta yaşanan toparlanmasının endüstriyel emtia fiyatlarındaki dengelemenin pandemi etkilerini dengelediği, telafi ettiği vurgulandı.

Avrupa ve Orta Asya bölgesinde yer alan gelişmekte olan ülkelerin ortalama büyüme beklentisi yüzde 3.6 olarak açıklanırken Türkiye ve Rusya için özel dosya açıldı. Dünya Bankası, Türkiye ve Rusya gibi ülkeler sayesinde bölgedeki daralmanın daha düşük seviyede olduğu ifade edildi.

Dünya Bankası, Türkiye ve Rusya için açıklamasında "Bölgenin en büyük ekonomileri olan Türkiye'nin beklenenden güçlü bir şekilde toparlanması ve Rusya'nın dayanıklı bir performans göstermesi sayesinde daralma beklenenden daha düşük gerçekleşmiştir." değerlendirmesinde bulundu.

TÜRKİYE EKONOMİSİ

Dünya Bankası raporunda ayrıca 2020 yılına ilişkin verilere de yer verdi. Banka 2020 yılında Türkiye'nin yüzde 0.5'lik bir büyüme kaydedeceği öngörülürken bu oranın yüzde 1.8 olarak gerçekleştiğini hatırlattı. 2021 yılı için beklenti oranlarını artıran banka; daha önce yüzde 5 olarak açıkladığı oranı yüzde 4.5'e düşümüştü. Bu oran son raporda yeniden yüzde 5 olarak açıklandı.
Yorumlar (0)