EKONOMİ

Dünyaca Ünlü Ekonomi Kahini Tarih Verdi: ABD Ekonomisi ve Dolar Kuru Çöküşün Eşiğinde!

Dünyanın en saygın ekonomistlerden biri olan ve daha önce yapmış olduğu başarılı tahminleri ile ekonomi kahini adı ile anılan Stephen Roach, Amerikan Merkez Bankası FED tarafından atılan adımlar ve negatif faiz kararı nedeni ile Amerikan ekonomisi ve dolar kuru için çöküş sinyali verdi.

Dünyanın en saygın ekonomistlerden biri olan ve daha önce yapmış olduğu başarılı tahminleri ile ekonomi kahini adı ile anılan Stephen Roach, Amerikan Merkez Bankası FED tarafından atılan adımlar ve negatif faiz kararı nedeni ile Amerikan ekonomisi ve dolar kuru için çöküş sinyali verdi.

Amerikan Merkez Bankası FED koronovirüs salgını nedeni ile ekonomiyi desteklemek amacıyla negatif faiz uygulamasına geçiş yapılmıştı. Süreçte FED aynı zamanda piyasaları desteklemek amacı ile mali destek ve teşvik paketleri birbiri ardına hayata geçirilmişti. Konu hakkında açıklama yapan dünyaca ünlü ekonomist Stephen Roach uygulanan suni ekonomi politikası nedeni ile Amerikan ekonomisinin batma noktasında olduğunu söyledi. 

EKONOMİ GURUSU AÇIKLADI: ABD EKONOMİSİ ÇÖKER Mİ, AMERİKA’DA EKONOMİK KRİZ OLURSA DOLAR KURU NE OLUR?

Dünyanın bu alandaki en saygın ekonomistlerinden biri olarak kabul edilen Stephen Roach tarafından yapılan ekonomik değerlendirmede Amerikan ekonomisi hakkında çok konuşulacak açıklamalara yer verildi. 2003 senesinden dünyanın SARS virüsü ile sarsıldığı dönemde Morgan Stanley’in başkanlık koltuğunda oturan ve şu anda da dünyanın en saygın üniversiteleri arasında gösterilen Yale Üniversitesi kürsüsünde Ekonomi Profesörü koltuğunda oturan Stephen Roach tarafından yapılan açıklamalar gündeme bomba gibi düştü. 

Ekonomi Profesörü Stephen Roach tarafından yapılan açıklamada Amerikan Merkez Bankası FED tarafından atılan adımların büyük bir ekonomik krize kapı araladığı iddia edilirken özellikle de uygulanan negatif faiz politikası ile borsalara gereğinden fazla değer yüklemesi yapıldığına dikkat çekildi. Konu hakkında dünyaca ünlü ekonomi kanalı CNBC Kanalına özel bir röportaj veren Stephen Roach FED tarafından alınan kararların ekonomiye olan etkisini dile getirirek “Bu durum borsaları politik ayaklanmalardan ikinci dip ihtimaline ve V şeklindeki ekonomik toparlanmanın paramparça olmasına kadar her şeyin üstesinden gelebilecekleri konusunda ikna ediyor. Hiçbir şey borsaların umurunda değil” diyerek devam eden karantina kararları nedeni ile ekonomide düşüşlerin tekrarlanacağı iddiasını gündeme taşıdı. 

EKONOMİ GÖZLERİMİZİN ÖNÜNDE KAYIP GİDİYOR! 

Son açıklanan ekonomik verileri değerlendiren ünlü profesör Kasım ayı tüketici perakende satış verileri, tüketici güveni endeksi ve Aralık ayı işsizlik rakamlarının tümünde sert düşüş yaşandığını belirterek “Amerikan ekonomisi gözlerimizin önünde çöküyor” değerlendirmesinde bulundu. 

Yale’de ekonomi profesörü olan Roach uygulanan negatif faiz politikası ile ülkedeki cari açık riskinin arttığı, hane halkı tasarrufların da aşağıya çekileceğini belirterek önümüzdeki 9 ay içerisinde negatif faiz politikasından vazgeçilmez ve teşvik paketleri ile parasal genişlemeye devam edilirse ABD ekonomisinin çökeceğini ve önümüzdeki 9 ay içerisinde doların sert bir şekilde düşeceğini iddia etti. 

NOT: Söz konusu haberde ekonomist Roach tarafından yapılan açıklamalar haberleştirilmiş olup, Emlak365.com olarak bir yatırım tavsiyesi verilmemiştir. 

Emlak365.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir