Dünyaca Ünlü Yatırım Gurusundan Dolar / TL Analizi: Döngüsel Zayıflama İle Dolarda Düşüş Devam Eder Mi?

Dolar / TL analizi yayımlayan yabancı kuruluşların sayıları artmaya devam ederken bir değerlendirmede piyasalarda yatırım gurusu olarak isimlendirilen Ünlü yatırımcı Stanley Druckenmiller tarafından yapıldı.

Dünyaca Ünlü Yatırım Gurusundan Dolar / TL Analizi: Döngüsel Zayıflama İle Dolarda Düşüş Devam Eder Mi?

Dolar / TL analizi yayımlayan yabancı kuruluşların sayıları artmaya devam ederken bir değerlendirmede piyasalarda yatırım gurusu olarak isimlendirilen Ünlü yatırımcı Stanley Druckenmiller tarafından yapıldı. Dolarda düşüş sürer mi, dip noktası neresi?

Ekonomi yönemitinde yapılan değişikliklerin ardından zirveden dönen dolar kuru sert bir düşüş sürecine giriş yapmıştı. Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından görevden alınarak yerine Naci Ağbal'ın atanması, ardından Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın istifa etmesi yerine Lüffi Elvan'ın atanması üzerine dolar kurunda sert bir geri çekilme yaşanmıştı. DOLAR KURUNDA DÜŞÜŞ SÜRER Mİ?Konu hakkında değerlendirmede bulunan Ünlü yatırımcı Stanley Druckenmiller dolarda Asya para birimlerine karşı “çok, çok kısa” bir pozisyonu olduğunu belirterek dolarda zayıflama işaretleri gördüğünü söyledi. Goldman Sachs ile değerlendirme toplantısı yapan ünlü yatırımcı koronavirüs vakalarını Asya ülkelerinin daha başarılı bir şekilde kontrol altına aldıklarını belirterek bu sayede de parasal politikalarda daha muhafazakar olma hakkı elde ettiklerini dile getirdi. Amerika'nın ise virüs politikasını yönetmekte daha zayıf kaldığını belirten yatırım gurusu FED tarafnıdan bu nedenle devasa teşvik paketlerinin açıklanmasının zorunlu olduğunu belirterek dolara karşı pozisyon almak zorunda kaldığını söyledi. Amerika'da hükümet açıklarının bundan öncesi 5 resesyonun toplamından dahi büyük olduğunu belirten Stanley Druckenmiller Amerikan Merkez Bankası tarafından son 6 haftalık zaman dilimi içerisinde, Ben Bernanke ve Janet Yellen’ın başkanlık yaptığı 10 yılın toplamından daha fazla tahvil alımı yapıldığına dikkat çekti. Invesco’dan Arnab Das ise dolar kurunda döngüsel zayıflamaya işaret ederek dolar kurunun zaman içerisinde değer kaybı yaşayacağını öngördür. 

DOLAR KURU BUGÜN NE KADAR, KAÇ TL?Dün hafif bir yükseliş yaşayan ve gün içerisinde 7.12 TL seviyesini test eden dolar kuru bugün yeniden düşüşe geçerken kur an itibari ile 7.05 liradan işlem görmeye devam ediyor. HSBC Bank tarafından dün yayımlanan teknik analiz raporunda ise Dolar kuru tahmini 6,50 TL seviyesine çekilmiş, kurda düşüş beklentisi yönlü yorumlarda bulunulmuştu. NOT: Burada yer alan bilgiler yatırım tavsiyesi değildir, sadece emlak365.com tarafından yatırımcılar ve yatırım bankaları tarafından yapılan teknik analiz değerlendirmelerine yer verilmektedir. Emlak365.com

Yorumlar (0)