Dünyanın En Başarılı Ekonomi Kahini Roubini'den Bitcoin Hakkında Manipülasyon Açıklaması!

Yapmış olduğu başarılı analistleri ve doğru tahminleri ile dünya genelinde adını ekonomi kahini olarak duyuran Nouriel Roubini, Bitcoin yorumu ile BTC yatırımcılarını üzdü. Bitcoin resmi para birimi olarak tanımlanır mı, son durum ne, yükselir mi, düşer mi, kripto para haberleri ile olumlu ve olumsuz haber akışları ile uzman yorumları neler?

Dünyanın En Başarılı Ekonomi Kahini Roubini'den Bitcoin Hakkında Manipülasyon Açıklaması!

Bitcoin fiyatları son dönemde yaşanan yoğun gelişmeler ile son derece sert fiyatlamalar yaşarken gelen peş peşe açıklamalar ile 64 bin dolardan 30 bin dolar seviyesine kadar hızlı bir düşüş yaşayarak yatırımcılarını şok etmişti. Yaşanan sert düşüş grafiinde Bitcoin'e aradığı hayat öpücüğü El Salvador'dan gelmiş, ilk kez bir ülke Bitcoin'i yasal ödeme aracı olarak kabul etmişti. 

El Salvador tarafından atılan bu adım ile destek bulan Bitcoin 38 bin dolar seviyesine kadar yükselirken yaşanna sevinç Uluslararası Para Fonu (IMF) ve ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın olumsuz açıklamaları ile yeniden yönünü aşağıya çevirmiş ve 37 bin dolar seviyesine gerilemişti. 

EKONOMİ KAHİNİ ROUBİNİ'DEN BİTCOİN YORUMU: PARA BİRİMİ OLMAK İÇİN GÜVENİLİR DEĞİL! 

Zürih'te düzenlenen özel bir konferansa katılan Roubini kripto paraların herhangi bir şeyin fiyatını belirleme konusunda aşırı oynak olması nedeni ile kullanılamayacağı yönündeki görüşünü bir kere daha dile getirirken yine bitcoinin temel bir değere sahip olmadığına dikkat çekerek bu nedenle para birimi olamayacağı yönündeki görüşünü tekrarladı ve çok fazla manüpilasyon olduğunu söyledi.

Aynı konferansa katılan Nassim Nicholas Taleb de Bitcoin için olumsuz açıklamalarda bulunurken kripo paraların izlerinin sürülebilir olduğunu ve bu nedenle anonim olmadıklarını dile getirdi. Hatırlanacağı üzere Amerika'da tarihin en büyük siber saldırısı yapılmış, petrol hattına yapılan saldırı nedeni ile ABD hükümeti bitcoin olarak para ödemesi yapmıştı. Daha sonra yapılan açıklama ile ödenen fidyenin geri alındığı duyurulmuş, bu haber bitcoin'in güvenirliğine büyük darbe vurmuş ve düşüşte pay sahibi olmuştu.

Yorumlar (0)