Düşecek Mi Çıkacak Mı Dolar 3 Ay Sonra Kaç TL Olacak? Ünlü Banka Tahmini Açıkladı

Dolar kurunun yükselip yükselmeyeceğine ilişkin Danske Bank açıklamalarda bulundu. 3 aylık öngörüsünü açıklayan Danske Bank dolar kurunun şuan ki durumuna göre yükseleceğini tahmin etti.

Düşecek Mi Çıkacak Mı Dolar 3 Ay Sonra Kaç TL Olacak? Ünlü Banka Tahmini Açıkladı
Dolar kurunda yaşanan dalgalanma ekonomi gündeminin temelini oluşturuyor. Hafta başından itibaren yüksek seviyede yer alan dolar kuruna ilişkin bankacılık sektöründen açıklamalar geliyor. Bu alanda son açıklama ise Danske Bank'tan geldi.

Danimarka merkezli banka dolar kurunun orta vadeli değerine ilişkin tahminlerde bulundu. 7.90 TL ile 8.00 TL arasında yer alan dolar kuruna ilişkin Danske Bank doların, TL karşısında değer kazanacağını tahmin etti.

DOLAR KURUNA İLİŞKİN YENİ TAHMİN

Yatırım kuruluşu Danske Bank yaptığı öngörüsünde dolar kurunun önümüzdeki 3 aylık süreçte 8.50 TL seviyesine kadar çıkabileceğini ifade etti.

Dolar TL değişimine ilişkin hazırlanan raporda, Türk Lirasının yılbaşından itibaren yakaladığı yukarı yönlü hareketinin sona erdiği yorumu yapıldı. Merkez Bankası Başkanı görevinde bulunan Naci Ağbal'ın görevden alınmasının ardından Türk Lirasının yüzde 10 oranında değer kaybı yaşadığı ifae edildi.

Yaşanan son gelişmeler ile dolar kurunda oluşan baskının arttığını ifade eden Danimarka merkezli yatırım kuruluşu Danske Bank raporunda şu ifadelere yer verdi. dolar konusunda değişen rüzgâr baskıyı artırdı. Buradan sonra dolar/TL’de 8,00-8,50 bandına geçmesini bekliyoruz"

TL'NİN ZAYIFLAMASI SINIRLANABİLİR

Banka tarafından ilan edilen Türk Lirası raporunda, banka atılacak bazı adımlarla dolar karşısında TL'nin zayıflamasının sınırlandırılabileceğini bildirdi.

Bu durumun gerçekleşmesi için enflasyonda yavaşlama ya da döviz rezervlerinin kullanılması seçeneklerinin olduğunu ifade eden Dankse Bank, bu hamleler ile TL'nin spot fiyatında zayıflamanın sınırlanabileceği belirtildi.

YÜZDE 10'LUK DEĞER KAYBI

Dolar kuru geçtiğimiz hafta Cuma gününü 7.21 TL seviyesinden işlemi kapatmıştı. Ancak Cumartesi günü yayımlanan atama kararı ile Merkez Bankası Başkanlığı görevinden Naci Ağbal alındı. Yerine eski milletvekili olan Şahap Kavcıoğlu getirildi.

Bu gelişmelerin ardından ise pazar akşamı asya piyasalarının açılması ile dolar kuru TL karşısında 8.44 seviyelerini gördü. Pazartesi günü ise dolar kuru 7.70 TL bandında kadar çekildi. Daha sonra ki süreçte hafta içinde ise dolar kuru 7.90 TL ile 7.95 arasında dengelendi.
Yorumlar (0)