Düşük Emekli Maaş Alanlar! Emekli Maaşını Artırma Yolları, Hesaplama Formülleri

Emekli aylığı alan vatandaşlar son dönemlerde askerlik ve doğum borçlanmasıyla emekli maaşlarının yükselip yükselmeyeceğini merak ediyorlar.

Düşük Emekli Maaş Alanlar! Emekli Maaşını Artırma Yolları, Hesaplama Formülleri
Emekli aylığı alan vatandaşlar son dönemlerde askerlik ve doğum borçlanmasıyla emekli maaşlarının yükselip yükselmeyeceğini merak ediyorlar. Borçlanma yapılması durumunda emekli maaşları artabilir ancak bu durum kişiye özel değişmekte.

Gerekli koşulların oluşması durumunda kadın çalışanlar doğum borçlanması, erkek çalışanlar ise askerlik borçlanması ile maaşlarını yükseltebilirler.

BORÇLANMA İLE EMEKLİLİK MAAŞI NASIL YÜKSELTİLİR?

Askerlik ve doğum borçlanmaları dikkat edilmesi gereken husus bu durumların tamamen kişiye özel olarak değiştiği. SGK mevzuatında askerlik borçlanması veya doğum borçlanması için hükümler kişiye özel uygulanır. Hesaplamalarda kişinin çalışma hayatında yer aldığı süre, işe başlama tarihi ve diğer etmenlere göre şekillenir.

Öncelikle emekli olmayanlar için emekli maaşını yüksek almanın ilk yolu, SGK primlerinin yüksek orandan yatırılmasıdır. Yüksek tutarda prim ödemesi yapanlar maaşlarını ödemiş oldukları primler kapsamında alırlar. Bunun dışında Ocak 2000 öncesi doğum ve askerlik borçlanması yapacak olanlar borçlanmaları tavandan yaparlarsa maaşları artabilir.

Farklı Hesaplamalar Uygulanıyor

Emekli aylıklarının hesaplanması yönteminde kamu kurumlarında memur olanlar, kendi işyeri, dükkanı olanlar ve işçi olarak çalışanlar için farklı farklı sistemler uygulanır. Tüm bu hesaplama formüllerinin yanı sıra, çeşitli dönemlerde yapılan sosyal güvenlik reformlarıyla sadece emekli olma yaşı değil emekli aylığı hesaplama yöntemleri de değiştiği için birkaç farklı hesap dönemi var. Bu dönemler 2000 yılı öncesi dönem, Ocak 2000 ile Ekim 2008 arası dönem ve Ekim 2008 sonrası dönem olarak üçe ayrılmakta.

2000 ÖNCESİ DÖNEM

Emekli aylığını yükseltmek isteyenler için 2000 öncesi dönem oldukça önemli. 2000 öncesinde askerlik ve doğum borçlanması yapacak olanlar, ödemelerini tavandan yaparlarsa maaşların değişme ihtimali bulunuyor. Askerlik ve doğum borçlanmasının emekli aylığına etkisi, prim ödeme gün sayısı, askerlik dönemi ve göstergeye bağlı değişiyor. Bu kapsamda uygulamalar kişiye özel değiştiğinden çalışanlar kendi durumlarını bir SGK uzmanına sorabilirler.
Yorumlar (0)