Düşük Faizli Ve 6 Ay Geri Ödemesiz 100 Bin TL Destek Kredisi TBMM'de Komisyondan Geçti!

Türkiye'de 18 yaş altı çocukları Bireysel Emeklilik Sistemi içerisine alacak olan kanuni düzenleme TBMM Plan Bütçe Komisyonundan geçti. Ayrıca küçük işletmelere verilecek olan destek kredisi de bu şekilde komisyonda kabul edilmiş oldu.

Düşük Faizli Ve 6 Ay Geri Ödemesiz 100 Bin TL Destek Kredisi TBMM'de Komisyondan Geçti!

Sigortacılık ile Diğer Bazı Alanlara İlişkin Kanunlarda ve Bir Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi TBMM Plan Bütçe Komisyonunda kabul edildi. Kanun kapsamında Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) başta olmak üzere bazı uygulamalarda yeni düzenlemeler yapılmasına komisyon onayı verilmiş oldu.

Kabul edilen kanun teklifine göre motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk sigortası kapsamında bulunan tazminatlar yeniden düzenlenecek. Değer kaybı tazminatı hesaplanırken aracın piyasa değeri, kullanılmışlık seviyesi, hasara uğrayan parçalar ve hasar miktarı dikkate alınacak. Ayrıca zorunlu mali sorumluluk sigortası kapsamında destekten yoksun kalma tazminatı ve sürekli sakatlık tazminatı yeni sistemle hesaplanacak.

DESTEK KREDİSİ TEKLİFİ KABUL EDİLDİ!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın daha önce müjdelediği mikro ve küçük ölçekli işletmelere ilave istihdam karşılığı verilecek olan destek kredisi de bu kanun teklifi ile kabul edildi. Buna göre işletmelerin 30 Haziran 2022'ye kadar kullandıkları kredilerin faiz ve kar payı bakiyesinden ilave olarak istihdam edilen sigortalılar için ödeyecekleri sigorta primlerini düşebilecekler. Bu kapsamda kredi garanti kurumlarınca kredi faiz ve kar paylarından düşülen tutarlar İşsizlik Sigortası Fonu'ndan karşılanacak.

İşletmelere verilecek olan prim desteği 12 ay süreyle uygulanacak. İşletmeler ilave olarak işe aldıkları en fazla beş sigortalı çalışan için bu destekten faydalanacaklar. Ayrıca bu destek kredisinin mali şartları kanun TBMM'de yasalaştıktan sonra belli olacak.

BES DÜZENLEMELERİ KOMİSYONDAN GEÇTİ

Plan Bütçe Komisyonunda kabul edilen kanun kapsamında dernek, vakıf ve sandık gibi tüzel kişiliği bulunan meslek kuruluşları veya ticaret şirketleri nezdinde 1 Ocak 2021 tarihi itibariyle mevcut bulunan emeklilik hesapları 31 Aralık 2023'e kadar BES'e aktarılabilecek. Aktarılan bu tutarlar gelir vergisinden muaf olacaklar. Aktarım yapılan üyeler ise 3 yıl içerisinde maluliyet ve ölüm hariç olmak üzere sistem dışına çıkamayacaklar. Ayrıca 18 yaş altı çocukların da sisteme katılmalarına imkan tanınacak.

Öte yandan kanun teklifi değişikliğinin diğer maddeleri de aynı şekilde TBMM Plan Bütçe Komisyonunda kabul edildi. İlgili teklif TBMM Genel Kurulu'nda görüşülerek bu hafta içerisinde yasalaşması bekleniyor.

Yorumlar (0)