Düşük Gelirli Kişilere Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çok Sayıda Nakit Sosyal Yardım Veriyor

Türkiye'de düşük gelirli vatandaşlara Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından çeşitli sosyal yardımlar verilmeye devam ediliyor. Peki kimler, hangi nakit sosyal yardımları alabilirler? Sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır?

Düşük Gelirli Kişilere Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çok Sayıda Nakit Sosyal Yardım Veriyor
Türkiye'de geçiş şartlarının zorlaşması nedeniyle sosyal yardımlara olan ihtiyaçlar çok daha fazla artmaya başladı. Vatandaşlar sosyal yardım alabilmek için çok sayıda araştırma yapıyorlar. Devlet tarafından verilen nakit yardımların çok büyük bir kısmı vatandaşlara Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından dağıtılıyor. Hangi vatandaşlara, hangi şartlarda, hangi nakit sosyal yardımlar yapılıyor?

ÇOKLU DOĞUM YARDIMI KİMLERE, NASIL VERİLİR?

Aile, çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın sosyal yardımlarından olan çoklu doğum yardımı 0-2 yaş aralığında çocukları olan ailelere verilmektedir. Bu nakit yardım ile çocukların beslenme ve bakım masrafları desteklenmektedir. Çoklu doğum yardımı kapsamında ailelere her ay 150 TL verilmektedir ama ödemeler 2 aylık periyotlar halinde yapılmaktadır. Çoklu doğum yardımı almak isteyen ailelerin hane içinde kişi başı düşen gelirleri 852,53 TL'den az olmalıdır. Bu miktardan fazla kişi başı geliri olan ailelere bu sosyal yardım verilmemektedir.

EŞİ VEFAT EDEN KADINLARA YAPILAN SOSYAL YARDIMLAR

Eşi vefat eden kadınlara da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından nakit sosyal yardım yapılmaktadır. Hanelerinde sosyal güvencesi bulunmayan ve son resmi nikahlı eşini kaybeden kadınlara ihtiyaçlarını desteklemek için nakit sosyal yardım yapılmaktadır. Bu sosyal yardımı alabilmek için son resmi nikahlı eşin vefat etmesi ve 3294 sayılı Kanun kapsamında ihtiyaç sahibi olunması gerekmektedir. Bu kapsamda yer alan kadınlara aylık 325 TL sosyal yardım verilmektedir ve bu yardımlar her ay için hesaplanıp 2 ayda bir ödenmektedir.

YAŞLI AYLIĞI KAPSAMINDA VERİLEN SOSYAL YARDIMLAR

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın sosyal yardım verdiği grupların en önemlisi de yaşlılardır. 65 yaş üzeri vatandaşlar şartları yerine getirmeleri durumunda nakit sosyal yardım alabilmektedirler. Bu sosyal yardımlar sosyal güvencesi olmayan, eşiyle beraber kişi başı hane geliri 852,53 TL'den az olan vatandaşlara verilmektedir. Aylık olarak yaşlı aylığı ödemeleri yapılmaktadır ve miktarı da 763,67 TL'dir.

ENGELLİ VATANDAŞLARA VERİLEN NAKİT SOSYAL YARDIMLAR

Türkiye'de engelli vatandaşlara son yıllarda verilen sosyal yardımlarda da büyük bir gelişim yaşanıyor. Sosyal güvencesi olmayan ve hane içinde kişi başı düşen geliri 852,53 TL'den az olan engelli vatandaşlar bu sosyal yardımdan yararlanabilmektedirler. Bu sosyal yardımı alacak olan engelli vatandaşların en az yüzde 40 engelli olmaları gerekmektedir. Bunun için de engelli vatandaşın sağlık kurulu raporuna bakılarak engelli aylığı verilmektedir. Aylık olarak ödenen bu yardımlar engellilik oranına göre değişmektedir. Yüzde 40 ile yüzde 69 arasında engeli olan vatandaşlara 609 TL, yüzde 70 ve üzerinde engeli olan vatandaşlara 914 TL ödeme yapılmaktadır.

ENGELLİ YAKINLARINA VERİLEN SOSYAL YARDIMLAR

Türkiye'de engelli yakınlarına da bazı sosyal yardımlar verilmektedir. Sosyal güvencesi olmayan ve hane içinde kişi başı düşen geliri 852,53 TL'den az olan vatandaşlara 18 yaş altındaki engelli kişiler için engelli aylığı verilmektedir.Bu sosyal yardım 18 yaşından küçük özel gereksinim duyan veya yüzde 40 engeli bulunan kişiler için verilmektedir. Aylık yapılan engelli yakını aylığı 609 TL olarak verilmektedir.

Emlak365.com
Yorumlar (0)