e-Devlet Abonelik Fesih İşlemleri! 2021 Elektrik, Su, Doğalgaz, İnternet Aboneliklerini İptal Etme

Koronavirüs salgını kapsamında çok sayıda hizmet online olarak sunulmaya başlandı.

e-Devlet Abonelik Fesih İşlemleri! 2021 Elektrik, Su, Doğalgaz, İnternet Aboneliklerini İptal Etme
Koronavirüs salgını kapsamında çok sayıda hizmet online olarak sunulmaya başlandı. Başta e-Devlet olmak üzere devlete bağlı uygulamaların kullanım alanları genişletildi. Bu süreçte en fazla merak edilen uygulamaların başında ise abonelik fesih işlemleri geldi.

Vatandaşlar e-Devlet üzerinden elektrik, su ve doğalgaz aboneliklerini nasıl iptal ettirebileceklerini merak ediyorlar. İşte yanıtı;

E-DEVLET'TEN ABONELİK İPTALİ

Su elektrik, doğalgaz ve internet gibi aboneliklerinin iptalini yapmak isteyen vatandaşlar, hiç bir kurum ve kuruluşa gitmeden online olarak bazı abonelik işlemlerini e-Devlet üzerinden yapabilecekler. Koronavirüs salgını kapsamında online işlemlere alınan uygulamalar arasında, 12 farklı firmanın abonelik fesih işlemleri e-Devlet üzerinden yapılabilecek.Hangi Abonelik İşlemleri e-Devlet Kanalından Yapılabilecek?

Vatandaşlar e-Devlet üzerinden simkart, elektrik, uydu televizyon, su, doğalgaz, internet gibi birçok aboneliğin iptal işlemi yapabilecekler. Başvuru yapabilecekleri işlemleri ise e-Devlet sisteminden görebilecekler. Uygulamaya nasıl erişim sağlayacağını merak edenler için aşağıda yer alan aşamaları izleyecekler.

1-) e-Devlet sistemine giriş yapın; Vatandaşlar öncelikle kendilerine ait kimlik numaraları ve e-Devlet şifreleri ile sisteme giriş yapacaklar. E-devlet şifresi olmayanlar için ise şifrenin nasıl alınacağını haberimizin altın aktardık.

2-) e-Devlet'e giriş yapan vatandaşlar abonelik işlemleri için sağlanan uygulamayı açacaklar. Bunun için vatandaşlar e-Devlet sistemi içinde yer alan Ara bölümüne ‘Abonelik Fesih Başvurusu’   yazıp aratacaklar.

3-) Bu şekilde uygulama sayfasına ulaşamayan vatandaşlar ikinci işlem olarak Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından sağlanan hizmetlere erişim sağlayacaklar. Buradan Abonelik Fesih Başvurusu yap sekmesine tıklayacaklar.4-) Bu aşamadan sonra abonelik iptali yapacağınız şirketin adına ulaştıktan sonra iptal ya da fesih olan başlığı seçiniz. Söz konusu şirket için ‘abonelik sorgula’ bağlantısına tıklayın. Eğer sorgula ekranında herhangi bir şey çıkmıyorsa ya da "Başvurunuz bulunmamaktadır. Başvuruda bulunmak için Yeni Başvuru düğmesine basın." yer alıyorsa, sağ üst köşede bulunan "Yeni Başvuru" ekranını tıklayıp, başvuru yapın.

5-) Abonelik Fesih Başvurusu için yeni başvuru yap seçeneğini seçecek vatandaşlar bu ekran üzerinden sistemde olan kurumlar için başvuruda bulunabilecekler.

Vatandaşlar bu uygulama ile ilgili kurum ve kuruluşlar ile olan sözleşmelerini iptal etmek istediklerinde, firmaların notlarını kontrol etmeliler.

E-DEVLET ŞİFRESİ NASIL ALINIR?

E-Devlet sistemine giriş için daha önce şifre almamış olanlar, PTT şubelerinden şifre alabilirler. Bunun için herhangi bir PTT şubesine cep telefonları ile gidecek olan müşteriler, bir miktar ücret ödeyerek şifrelerini alabilecekler.

Emlak365.com
Yorumlar (0)