Ekmeğe Kuraklık Zammı! Ekmeği 4 TL'ye Mi Alacağız?

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de kuraklık yaşanırken yaşanan sorunlar nedeni ile ekmek fiyatlarına zam beklentisi oluştu. Konu hakkında açıklama yapan Tohum Platformu Kurucusu Mine Ataman ekmeğin fiyatı 2021 için şok eden iddialarda bulundu. 200 gr ekmek maliyeti hakkında açıklama yapan Ataman kuraklık nedeni ile 4 TL fiyatı görülebileceğini dile getirdi.

Ekmeğe Kuraklık Zammı! Ekmeği 4 TL'ye Mi Alacağız?

Türk yemek kültürünün vazgeçimez parçası olan ekmek fiyatları gündeme gelen yeni zam iddiası ile büyük yankı uyandırdı. Sözcü Gazetesi'ne konu hakkında açıklamada bulunan Tohum Platformu Kurucusu Mine Ataman ekmeklik buğdayın artık pek çok yerde hayvan yemi ve saman olarak kullandığını belirterek kuraklık etkisi ile de ekmek fiyatlarına zammın kaçınılmaz bir hale geldiğini söyledi. 

200 GRAM EKMEĞİN MALİYETİ İÇİN RAKAMI AÇIKLADI, ŞOK ZAM İDDİASINDA BULUNDU!

Şu anda 200 gram ekmeğin satış fiyatı olarak 1,5 liralık fiyat uygulandığını belirten Mine Ataman bugünkü koşullar altında dahi ekmeğin maliyetinin 2,13 lira olduğunu belirtirek ekmeğin fırıncılar tarafından zararına satıldığını söyledi. Tarımda teknolojiye geçişin büyük önem taşıdığını belirten Ataman bu reformların yapılmaması durumunda ekmek fiyatlarının 4 liraya çıkabileceği uyarısında bulundu. 

Ataman "Toprağın tavı yağmurun azlığı nedeniyle iyi olmadığından tohumlar güçlenemedi. Can suyunu da alamayınca cılız doğdu. Mart, nisan aylarında da yağmur olmayınca ya çok verimsiz kaldı ya da hiç başak veremedi. Şu anda bir çok yerde buğdaylar samanlık olarak toplanıyor. Buğday tarlaları hayvan yemine çevriliyor. Yem sanayicileri ekmeklik buğdayı yem hammaddesi olarak satın alıyor" diyerek sadece Güneydoğu bölgesinde 2 milyon tona yakın buğday kaybı yaşanacağını söyledi. 

Bu sene Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından destek dışında ekmeklik buğday alım ton fiyatı 2 bin 250 TL olarak açıklandığını belirten Ataman dış piyasada aynı buğdayın fiyatı 2 bin 353 lira olduğunu belirterek buğday fiyatlarının dış piyasada artış göstereceğini dile getirdi.

Yorumlar (0)