Ekonomi Kahini Açıkladı "Türkiye'de Kredi Balonu Patladı"

Ekonomi Kahini olarak ünlenen ve tüm dünyadan milyonlarca takipçisi olan Jesse Colombo Türk ekonomisi hakkında son derece korkutucu açıklamalarda bulundu.

Ekonomi Kahini Açıkladı "Türkiye'de Kredi Balonu Patladı"

Ekonomi Kahini olarak ünlenen ve tüm dünyadan milyonlarca takipçisi olan Jesse Colombo Türk ekonomisi hakkında son derece korkutucu açıklamalarda bulundu.

2008 yılında Amerika'da yaşanan krizi önceden tahmin eden tek ekonomist olması nedeni ile ekonomi kahini olarak ün salan Jesse Colombo Türk ekonomisi hakkındaki görüşlerini ünlü ekonomi dergisi Forbes'te paylaştı. Türk Ekonomisi Uzun Soluklu Bir Krize Hazırlanmalı! Jesse Colombo imzalı makalede Türk ekonomisinin uzun soluklu bir krizle karşı karşıya olduğu iddialarına yer verilirken oluşturulan kredi balonunun ise patladığı dile getirildi. Colombo makalesinde Türkiye'de son yıllarda kredilere dayalı bir büyüme balonu şişirildiğini iddia ederek “Son derece düşük faizlerle kredi bolluğu yaşandı ve bu yapay bir ekonomik balon oluşturdu. Birçokları bunu meşru ve kalıcı gelişme sandı. Ancak 2018 başından beri Türk Merkez Bankası, TL'nin düşüşünü engellemek için faiz oranlarını gözle görünür biçimde arttırmak zorunda kaldı” açıklamasında bulundu. Düşen Faizler Kredi Balonunu Şişirdi!Türkiye'de faiz oranlarının 2009 yılı itibari ile tarihte ilk kez düşmeye başladığını belirten Colombo yaşanan bu düşüşün 2018 yılına kadar devam ettiğini, yapılan bu hamlenin oluşturulan yapay kredi balonunun daha da şişmesine neden olduğunu söyledi. İşte saygınlığı tüm dünya tarafından kabul edilen Colombo tarafından yapılan Türkiye açıklamalarından önemli satır başları;
  • Kredi balonu 2000'li yılların başında şişmeye başladı. 

  • Özel sektör kredileri 2003 senesinde Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'nın (GSYH) yüzde 15'ine tekabül ederken bu rakam 2016 yılında yüzde 70 seviyesine tırmandı. 

  • 2018 yılına kadar düşen faizlerle kredi balonu şişti ancak 2018 yılı ile beraber düşük faizler dönemi sona erdi. 

  • Faizlerin yükselişe geçmesi ile beraber kredi balonu patladı ve kredi durgunluğu ile kriz başladı. 

  • Son 15 yılın birikimi olarak ekonomik kriz derinleşti. 

  • Türkiye'de yaşanan ekonomik kriz uzun yıllardır yaşanan birikim sonucu meydana geldiği için kısa sürede aşılması mümkün değil. 

  • Krizin 6 ayda bitmesi kesinlikle söz konusu olmayacak. Emlak365.com
Yorumlar (0)