Ekonomi Kahini Roubini Açıkladı: İşte Orta Vadeli Dolar Tahmini

Dünya ekonomisinde pandemi kaynaklı dalgalanma tüm hızı ile devam ederken yatırım araçlarında da oynaklık tüm hızı ile sürüyor. Daha önce yapmış olduğu başarılı tahminler ile adını kriz kahini olarak duyuran dünyaca ünlü yatırım uzmanı Nouriel Roubini yeni dolar kuru tahmini beklentisini açıkladı. Dolar kuru ne olur, yükselecek mi, düşecek mi?

Ekonomi Kahini Roubini Açıkladı: İşte Orta Vadeli Dolar Tahmini
Dolar kurunda yaşanan dalgalanma tüm hızı ile devam ederken hem dünya genelinde hem de Türk ekonomisinde pandeminin yarattığı depremler yaşanıyor. Yaşanan haraketlilik dolar kurundaki tahminleri ve beklentileri de değiştiriyor.

Konu hakkında Bloomberg News'a açıklamalarda bulunan Nouriel Roubini dolar kuru ile ilgili yeni beklentilerini dile getirdi. Aynı zamanda IMF'nin Türkiye Şefi Başkanı da olan Nouriel Roubini 2008 senesinde yaşanan ekonomik krizi önceden bilmesi sayesinde adını duyurmuş ve ekonomi kahini olarak anılmaya başlanmıştı.

ORTA VADEDE DOLAR NE OLUR, DÜŞER Mİ, YÜKSELİR Mİ?

Bloomberg News kanalına özel açıklamalarda bulunan Nouriel Roubini ABD Hazine tahvil faizi rakamlarında yaşanan yükselişin neden olabileceği sorunlara işaret etti. Roubini Archegos Capital gibi birçok hedge fonu ya da özel varlık yönetim şirketini çöküşe sürükleyebileceğini vurguladı.

Dolar kurunda orta vade beklentisini de duyuran Roubini, ABD ekonomisinde yaşanan ikiz açığın yükselişe geçmesi ile beraber dolar kurunda zayıflama yaşanılmasının kaçınılmaz olduğunu dile getirdi.BALON ŞİŞİYOR, DOLAR KURU ZAYIFLAYACAK! 

Dolar kurunun orta vadede zayıflamasının kaçınılmaz olduğunu belirten Roubini "Büyük çapta balonlar, risk alma ve kaldıraçlı işlem görüyoruz. Birçok oyuncu çok fazla kaldıraçlı işlemle büyük boyutlarda risk aldı ve bu da bazılarının patlayacağı anlamına geliyor" diyerek piyasalarda riskin giderek büyümeye devam ettiğini söyledi.DOLAR KURU BUGÜN NE KADAR, KAÇ TL?

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın görevden alınmasının ardından dalgalı seyreden dolar kuru dün TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamları sonrasında bir kere daha yükselişe geçmişti.

Enflasyon rakamının yüksek çıkarak son 19 ayın zirvesine tırmanmasının ardından dolar kuru bugün günü ufakta olsa yükselişle 8.15 liradan kapadı.

NOT: Burada yer alan bilgiler yatırım tavsiyesi olmayıp, Nouriel Roubini tarafından açıklanan bilgilere yer verilmiştir. Burada yer alan bilgiler yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilemez.
Yorumlar (0)