Ekonomi Paketinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Dijital Para Açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni dönem ekonomi reform paketini açıkladı.

Ekonomi Paketinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Dijital Para Açıklaması
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni dönem ekonomi reform paketini açıkladı. Haliç Kongre Merkezinde gerçekleştirilen etkinlik kapsamında duyurulan yeni ekonomi paketinde çok sayıda alanda atılacak adımlar yer aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yapmış olduğu konuşmasında ekonomide uygulanacak politikalar bir bir ilan edildi. Bu politikalar arasında dijital para düzenlemeleri de yer aldı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN DİJİTAL PARA AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ekonomi paketinde yer verdiği dijital para dünyasına ilişkin yeni çalışmaların olacağı bilgisini verdi. Altyapı ve teknolojik tüm araştırmaların yapılacağını ilan eden Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında "Merkez Bankası, dijital paranın ekonomik, teknolojik ve hukuki altyapısını oluşturacak." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarının devamında finansal tüketicinin korunması ve piyasa bütünlüğü ile rekoabetin güçlendirilmesi için gözetim mekanizması oluşturulacağını ifade etti. Bu kapsamda bu alanda oluşturulacak yeni dönem düzenlemeleri hakkında bilgi veren Cumhurbaşkanı Erdoğan şu açıklamada bulundu.

"Zamanaşımı nedeniyle Yatırımcı Tazmin Merkezi'ne devredilen yatırım hesapları, hak sahiplerinin talepleri durumunda iade edilerek mülkiyet hakkı güvence altına alınacak. Tahvil Garanti Fonu oluşturulacak ve bu suretle reel sektör şirketlerinin tahvil ihraçları kolaylaştırılacak.

Şirketlerin sermaye yapısını güçlendirici ve öz kaynakla finansmanı teşvik edici düzenlemeler hayata geçirilecek. Finansal teknoloji alanında Fintek Strateji Belgesi hazırlanacak, ödeme ve elektronik para kuruluşlarının Bankalararası Kart Merkezi'nde temsili sağlanacak."

MALİYE BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA GELMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasında önce Mart ayının başında Hazine ve Maliye Bakanlığı dijital para dünyasına dair bir açıklamada bulunmuştu. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada “Kripto paralarla ilgili dünya genelinde oluşan kaygıları biz de paylaşıyoruz.” ifadeleri yer alırken bu açıklamanın ardından bir diğer açıklamada ise Türkiye’de kripto paralarla ilgili yaşanan gelişmelerin yakından takip edildiği bildirilmişti.
Yorumlar (0)