Ekonomi Reform Paketi Bugün Gündemde Yer Alacak

Geçen yıl kasım ayında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklaması ile başlatılan reform hareketleri duyurusu üzerine Hazine ve Maliye Bakanı Lütfü Elvan öncülüğünde sektör meclislerinin ve sivil toplum kuruluşlarının ve iş dünyasının temsilcilerinin katılımı ile gelen talep ve öneriler değerlendirildi.

Ekonomi Reform Paketi Bugün Gündemde Yer Alacak
Geçen yıl kasım ayında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklaması ile başlatılan reform hareketleri duyurusu üzerine Hazine ve Maliye Bakanı Lütfü Elvan öncülüğünde sektör meclislerinin ve sivil toplum kuruluşlarının ve iş dünyasının temsilcilerinin katılımı ile gelen talep ve öneriler değerlendirildi. Alınan talep ve getirilen çözüm önerileri üzerine makroekonomi, yasal politikalar, cari açık, enflasyon ve kamu maliyesi gibi başlıkların yer aldığı ekonomik reform paketi bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından  “Ekonomi Reformları Tanıtım Toplantısı’nda açıklanacak.

Yatırımların Teşvik Edilmesi ve Rekabet Politikalarına Önem Verildi

1 mart tarihinde gerçekleştirilen kabine toplantısı sonrası 2021 yılını reformların kararlılıkla uygulandığı, salgınla mücadelenin kazanıldığı ve nitelikli bir büyümenin yaşandığı bir yıl olarak gördüklerini belirten Erdoğan,  makroekonomi, yasal politikalar, cari açık, enflasyon gibi başlıkların yanında kurumsal yapının güçlendirilmesi, yatırımların teşvik edilmesi ve rekabet politikalarının önem kazandığını söyledi.

Fiyat İstikrarı İçin Önlem Alınırken Kamu İhalelerinde Yeni Sisteme Geçilecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada enflasyonla mücadelede önemli bir nokta olan fiyat istikrarının sağlanması için yeni önlemler alınacağını işaret ederken sermaye piyasalarını güçlendirmek ve cari açıkla mücadele edebilmeyi sağlamak için yeni politikaların uygulamaya geçirileceğini ifade etti. Üretimde sağlanacak yapısal dönüşüm ile de uygulanan politikaların kalıcı olmaları sağlanacak. Paket kapsamında fiyat istikrarı sağlanırken aynı zamanda kamu ihalelerinde daha verimli ve daha rekabetçi bir sisteme geçilecek.

Kamu politikası çalışmaları kapsamında mali disiplinin güçlendirilmesi hedeflenirken gelir ve harcama oranlarına uygun olarak 2021 bütçe açığı yüzde 4,3’ten 3,5 seviyesine indirilecek. Bakanlıklar, zorunlu olmadıkça harcama yapmayarak kendilerine ayrılan ödeneklerden tasarruf edecek. Paket çerçevesinde alınan önlemler ile 2021 ekonomi hedeflerinin gerçekleştirilmesi, böylece orta vadede nitelikli bir büyüme grafiği ortaya koyulması açıklamalar arasında yer aldı.
Yorumlar (0)