Ekonomi Reformları Enflasyona Dost Öğeler Barındırıyor

Yüksek enflasyon oranlarına yönelik açıklama Hollanda merkezli çok uluslu bankacılık ve finansal hizmetler şirketi Rabobank tarafından yapıldı.

Ekonomi Reformları Enflasyona Dost Öğeler Barındırıyor
Yüksek enflasyon oranlarına yönelik açıklama Hollanda merkezli çok uluslu bankacılık ve finansal hizmetler şirketi Rabobank tarafından yapıldı. Rabobank Gelişen Piyasalar Kıdemli Stratejisti Piotr Matys, enflasyon konusunun acil olarak görüşülmesi gerektiğin belirtti.

Matys, hareketli piyasalarda ekonomi için bir tehdit olarak algılanan enflasyon için gerekli önlemlerin ekonomi reform paketinde yer aldığını ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kamuoyu ile paylaşılan ekonomiyi desteklemesi hedeflenen ekonomi reformlarının enflasyonla mücadele için büyük önem verdiğini ve ön plana çıkarttığını açıkladı. Reformların hem iş dünyası hem de yatırımcılar için olumlu sonuçlar doğurabileceği Varlık Yönetimi Gelişen Piyasalar Kıdemli Stratejisti Timothy Ash tarafından ortaya koyuldu.

Gıda Fiyatları Enflasyonist Bir Baskı Oluşturuyor

Reform paketleri arasında da ön plana çıkan ve ekonomiler için büyük risk unsuru haline gelen enflasyonun nedenleri sorgulanmaya başlandı. Rabobank Gelişen Piyasalar Kıdemli Stratejisti Piotr Matys, enflasyon üzerinde baskı oluşturan ana nedenlerden birinin gıda fiyatları olabileceği belirtti.

Kurulması planlanan Fiyat İstikrar Komitesinin kurulması ile birlikte gıda fiyatlarında beklenen değişimin yaşanabileceğini belirten Matys, Ekonomi Reform Paketi’nin enflasyonla mücadele için dost unsurlar taşıdığını ifade etti.

Türkiye Ekonomisinin Potansiyelini Ortaya Çıkaracak

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada ekonomik reform paketleri ile enflasyonla mücadelede önemli çalışmaların yapılacağını belirtti.  Fiyat istikrarının enflasyonda öneli olduğu vurgulanırken, hükümet ve Merkez Bankası’nın yüzde 5’lik enflasyon oranı için hedef oluşturdukları belirlendi.

Matys, hedefi gerçekleştirmek için politikaların düzenlendiğini ve koyulan hedefin Türkiye ekonomisinin potansiyelini ortaya koyacağını ifade etti. Matys, hanehalkı üzerinde ferahlatıcı bir etki yapacak olan hedefin önemli bir bileşen olduğunu da sözlerine ekledi. Bluebay Varlık Yönetimi Gelişen Piyasalar Kıdemli Stratejisti Timothy Ash, açıklanan ekonomi reformlarının iş dünyası ve yatırımcılar için olumlu bir etki yaratacağını, şirketlerin doğru yönlendirilmesinin önemli olduğuna vurgu yaptı.
Yorumlar (0)