Ekonomi Reformu Paketinden Emeklilik Sürprizi! Emekliliğe Yumuşak Geçiş Modeli Geliyor

Koronavirüs salgını sonrası iş dünyasında çalışma koşulları ve şartları baştan belirlenirken ekonomi reformu paketi ile evden çalışma, uzaktan çalıma, vardiyalı çalışma ve kısmi süreli çalışma sonrasında emekliliğe geçiş konusunda da düzenlemelere yer verilecek. Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor! Yeni emeklilik düzenlemesi nasıl olacak?

Ekonomi Reformu Paketinden Emeklilik Sürprizi! Emekliliğe Yumuşak Geçiş Modeli Geliyor
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Ekonomi Reform Paketi üzerinde çalışmalar başladı. Ekonomi reform paketi kapsamında uzaktan çalışma mevzuatı da kapsama alındı.

YENİ İŞ MODELLERİ İLE ÇALIŞANLAR GÜVENCE ALTINA ALINACAK! 

Sabah Gazetesi tarafından yapılan habere göre yeni nesil çalışma yöntemlerini yaygınlaştıracak adımların atılması beklenen Ekonomi Reform Paketi'nde yer alan uzaktan çalışma mevzuatının yeni iş modelleri uyum sağlayacak şekilde revize edilecek.

Özellikle de pandemi döneminde tüm dünyada olduğu gibi yaygın şekilde kullanılan "kısmi süreli, evden, uzaktan, vardiyalı" çalışmanın ardından yeni iş modelleri ile sisteme tanımlanacak. Yeni dönemde flextime yani esnek zaman yaygın hale gelirken, emekliliğe geçiş modelinden uydu ofislere kadar birçok yeni çalışma modeli de devreye alınacak.GELİŞMİŞ ÜLKEDEKİ MODELLER ÜZERİNDE ÇALIŞMALAR BAŞLADI! 

Ekonomi Reformu Paketi ile gelişmiş ülkelerde uygulanan çalışma modelleri üzerinde araştırmalar yapılacak. Bu kapsamda "Dağıtılmış işgücü modeli, bölünmüş veya dönüşümlü iş paylaşımı, basit veya vasıflı kayan esnek iş süresi, ödünç iş ilişkisi, yoğunlaştırılmış iş haftası modeli, yıllık iş süreleri modeli, flextime, emekliliğe yumuşak geçiş modeli" gibi çok sayıda iş modeli devreye girecek.EMEKLİLİĞE YUMUŞAK GEÇİŞ MODELİ NEDİR?

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren emekliliğe yumuşak geçiş modeli ile Avrupa ülkelerinin büyük bir bölümünde uygulanan bir model olarak öne çıkıyor. Bu model kapsamında emekli olmak için yaşını bekleyen çalışanlar için yaş ilerledikçe işçinin çalışma süreleri azalacak.

Emeklilik yaşına az süre kalan işçiler kayan iş süreleri ile sistemde daha geniş olanaklar sağlanacak. İş göreni emeklilik şokundan kurtaran bir sistem olarak öne çıkan yumuşak geçiş modeli kapsamında yaşlanmasına bağlı olarak iş gücü kaybı yaşayan çalışanların da kendilerine en uygun şekilde iş sürelerini azaltmayı sağlıyor.
Yorumlar (0)