Ekonomide Covid-19 Etkisi 2022'ye Kadar Devam Edecek

Uluslararası kredi değerlendirme kuruluşu olarak faaliyetlerine devam eden Moody’s koronavirüs salgınına ilişkin yeni bir değerlendirmede bulundu.

Ekonomide Covid-19 Etkisi 2022'ye Kadar Devam Edecek
Uluslararası kredi değerlendirme kuruluşu olarak faaliyetlerine devam eden Moody’s koronavirüs salgınına ilişkin yeni bir değerlendirmede bulundu. 2020 yılının başından beri dünya genelinde etkili olmaya devam eden Covid-19 salgınının azalmasına rağmen tamamen ortadan kalkmadığını devam eden salgının ekonomilere ağır darbeler vermeye devam ettiğini belirtti. Birçok ekonomide kredi risklerini oluşturmaya devam eden salgının verdiği olumsuz etkinin 2022 yılına kadar devam edeceği yapılan açıklamada belirtildi. Tahvil fiyatlarındaki artışın koronavirüse bağlı olarak artmaya devam ettiğini vurgulayan açıklamada, 2021 yılı için daha az derecelendirme yapılacağı beklentisi de paylaşıldı.

Küresel Ekonomiyi Alt Üst Etti

Mood’s’un yaptığı açıklama ile 2020 yılında tüm dünya ekonomilerinde olumsuz etkiye neden olan koronavirüsün tahvillerde beklenmedik artışa ve artışa bağlı olarak gelişen kredi düşüklüğünün küresel ekonomide geniş yankı uyandırdığını gözler önüne serdi. Mood’s’tan yapılan açıklamada Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) 11 Mart 2020 tarihinde küresel çapta salgın ilan etmesi ile başlayan sürecin dünya genelinde uygulanan kısıtlamalar ve yasaklar ile bağlantılı olarak ağır darbe verdiğini belirtildi. Birçok sektörde ekonominin durma noktasına geldiği ve dünyanın önde gelen birçok ekonomisinin pandemi döneminde daralma yaşadığına açıklamada yer verilirken, Covid-19 salgının kredi riskleri için hala bir tehdit olduğu belirtildi.

Daha Az Derecelendirme Eylemi Bekleniyor

Covid-19 salgının küresel ekonomiye verdiği hasarın birçok ekonomi için 2022 yılına kadar devam edeceğini belirtildiği raporda “çoğu ekonomi 2022’ye kadar salgın öncesi faaliyet seviyelerine dönemeyecek.” yorumuna yer verildi.  Salgının kısmi olarak azaldığını ancak riskin ve bulaşın hala devam ettiğini belirten Moody’s, salgının zayıflaması ile politik eylemler ile desteklemeye devam edilmesi gerektiğini ortaya koyulurken, 2021 yılı için daha az derecelendirme eyleminin gerçekleşmesinin beklendiği belirtildi.
Yorumlar (0)