Ekonomide Karar Haftası! Faiz Kararıyla Dolar ve Altının Kaderi Belirlenecek

Ekonomi gündemi gözlerini TCMB Nisan 2021 PPK kararlarına çevirdi. Merkez Bankasının alacağı karar ile altın, dolar kuru, vadeli yatırımlar, borsa ve kredi faizleri yön bulacak. Yeni başkanla ilk PPK toplantısının detayları ve piyasaların beklentisi de belli oldu.

Ekonomide Karar Haftası! Faiz Kararıyla Dolar ve Altının Kaderi Belirlenecek
Ekonomide, Mart ayının ortasından itibaren devam eden hareketli sürecin bundan Nisan ayının kalan kısmı ve Mayıs ayının genelinde nasıl devam edeceğine ilişkin karar bu hafta içerisinde belli olacak.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının faaliyet takvimi kapsamında perşembe günü gerçekleştirilecek Para Politikaları Kurulu kararı ekonominin nasıl şekilleneceğine ilişkin karar verecek. TCMB'nin masasında ise 3 seçenek bulunuyor.

YENİ TCMB BAŞKANININ İLK PPK TOPLANTISI

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Mart ayı Para Politikaları Kurulu Toplantısı Naci Ağbal başkanlığında gerçekleştirildi. 200 baz puanlık faiz artışı kararı alınan PPK toplantısının hemen ardından ise Naci Ağbal görevinden alındı yerine eski bir milletvekili olan Şahap Kavcıoğlu atandı.

Nisan ayı Para Politikaları Kurulu toplantısı ise yeni Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun ilk toplantısı olacak. Nisan 2021 PPK toplantısından çıkacak karar ile yeni başkanın ekonomiye yaklaşımı izlenecek.

MASADA 3 SEÇENEK VAR

Para Politikaları Kurulu toplantısından çıkacak 3 karar ekonominin şekillenmesini sağlayacak. Alınacak herhangi bir faiz artışı, faiz indirimi veya faizlerin sabit tutulması kararı doğrudan kur hareketlerini değiştirebilir.

Mart ayında alınan 200 baz puanlık faiz artışının ardından yüzde 19.00 bandına çıkan politika faiz oranlarının ilk değişimi merakla bekleniyor. Ekonomistler ve yabancı kuruluşlar ise TCMB'nin merak edilen kararına dair beklentilerini açıkladılar. İşte o beklentiler.

EKONOMİSTLER VE YABANCILARIN FAİZ BEKLENTİLERİ BELLİ OLDU

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının 15 Nisan Perşembe günü gerçekleştireceği PPK toplantısına ilişkin ilk beklentiler de belli oldu. Yabancı yatırım bankaları, kuruluşlar ve ekonomistler genel olarak Merkez Bankasının faizler sabit tutmasını bekliyorlar.

Foreks Faiz Tahmini

Foreks anketine katılan 22 ekonomistin 21'i faizin sabit bırakılacağı tahmininde bulunurken, 1 ekonomist ise faizin 100 baz puan artışla yüzde 20,00 seviyesine yükseltileceğini öngördü. 2021 yılsonuna ilişkin görüş belirten 12 ekonomistin medyan tahmini yüzde 15,50 seviyesinde gerçekleşti. Yılsonu anketine ilişkin en düşük faiz tahmini yüzde 13,00 seviyesinde oldu.

Foreks tarafından yapılan Ocak ve Şubat ayına ilişkin yapılan değerlendirmeler tutmuştu.

FAİZ KARARIYLA DOLAR VE ALTIN NASIL ETKİLENİR?

TCMB'nin alacağı faiz artımı ile kararı dolar kurunun daha sakin bir seyir izlemesine neden olsa da bu yönde bir karar çıkmayağı öngörülüyor. Faiz oranlarının bu seviyede tutulması durumunda ise uzmanlar dolar kurunun ekonomik gelişmelere bağlı olarak hareketine devam edeceğini öngörüyorlar. Olası bir faiz indirimi kararıyla ise dolar kurunun TL karşısında değer kazanması kuvvetle muhtemel.

Nisan 2021 PPK toplantısı ve faiz kararları 15 Nisan Perşembe günü saat 14.00'te açıklanacak.
Yorumlar (0)