Ekonomist Atilla Yeşilada Türk Ekonomisini Yorumlayarak Dolar Kuru Yükselir Mi Sorusuna Cevap Verdi!

Ekonomist Atilla Yeşilada, Türkiye ekonomisinde yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi. Merkez Bankası'nda yaşanan görev değişimini yorumlayan Atilla Yeşilada çok olumsuz bir tablo çizdi.

Ekonomist Atilla Yeşilada Türk Ekonomisini Yorumlayarak Dolar Kuru Yükselir Mi Sorusuna Cevap Verdi!
Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın görevden alınmasının ekonomiye yansımaları devam ediyor. Piyasalar bugün bir şok ile açılırken dolar kuru ve Borsa İstanbul'dan gelen haberler deprem etkisi yarattı.

SICAK PARA GİDECEK İDDİASI

Ekonomist Atilla Yeşilada yaşanan son gelişmeleri yorumladı. Türkiye'yi daha kötü günlerin beklediğini söyleyen Atilla Yeşilada 1-2 hafta içerisinde sıcak paranın Türkiye'den çekileceğini iddia etti.

Türkiye'nin yaşanan gelişmeler karşısında tedbir almak zorunda kalacağını söyleyen Atilla Yeşilada, “Dolar kurunda ciddi bir yükseliş meydana geldi. Merkez Bankası'nda yapılan son değişim ile Berat Albayrak'ın eski yöntemlerine dönmekten başka bir seçenek kalmadı. Döviz çıktığında kamu bankaları Merkez Bankası'na döviz satacak. Bu şekilde piyasayı desteklemeye çalışacaklar. Ancak bu başlarsa bu sefer dolarizasyon yeniden artmaya başlayacak. Ben Türkiye ekonomisinde bir toparlanma beklemiyorum. Bir durgunluk dönemine geçiş yapıldı diyebiliriz.” dedi.

Sıcak paranın Türkiye'den kaçacağını söyleyen Atilla Yeşilada, “Türkiye'de tahminlere göre 30 milyar dolar civarında bir sıcak para var. Bu para 1-2 hafta içerisinde kaçacaktır. Bunun daha kötü de var. Artık yurt dışından borçlanmak da çok daha zor hale gelecek. CDS'leri yeniden 500'lerde göreceğiz.” ifadelerini kullandı.

YA FAİZLERİ İNDİRECEKLER YA PARA BASACAKLAR

Merkez Bankası Başkanlığında değişim yapılmasının bir nedeni olduğunu söyleyen Atilla Yeşilada, “Merkez Bankası Başkanı değişti. Peki bu değişikliğe neden ihtiyaç duyuldu. Demek ki yeni bir şeyler yapılacak. Ya faizleri indirecekler, ya da bütçeye 100 Milyar TL aktarım yapacaklar. Bu para basma yolu ile olabilir. Ancak bir nehirde iki defa yıkanılmaz. Bunun dolar kurunda, enflasyonda ve ekonomik güvende etkisi çok korkunç olur ve Türkiye bunun altından kalkamayabilir.” şeklinde konuştu.

Ekonomi gündeminin iyi olmadığını söyleyen Atilla Yeşilada, “Türk ekonomisi bir ivme yakalamıştı ve bir anda herşey tepetaklak oldu. Piyasalar için tehlikeli ve kötü bir süreçten geçiyoruz. Kimse böyle bir ortamda Türkiye'ye sıcak para girişi yapmaz. Bu girişler olmayınca ekonomi sallantıya girer. Tüm bunlar spekülasyonlarla birleşirse yeni bir kriz gündeme gelebilir. Bu nedenle adımlar bundan sonra çok daha fazla dikkatle atılmalıdır.” dedi.

DOLAR KURU YÜKSELİR Mİ?

Dolar kurunda yükselişlerin izlenebileceğini söyleyen Atilla Yeşilada, “Dolar kuruna yönelik büyük bir ilgi oluştu. Yeniden gözler dolara çevrildi. Dolarizasyonun artacağına dair işaretler gelmeye başladı. Dolar kurunda buna bağlı olarak yükselişler takip edilebilir. Ancak kuru baskılamak için adımlar atılacaktır. Bu adımlar kurun hangi seviyelerde hareket edeceğine dair belirleyici olacaktır.” açıklamasını yaptı.

Not: Haberimizde herhangi bir şekilde yatırım tavsiyesi verilmemiştir.

Emlak365.com
Yorumlar (0)