Ekonomist Atilla Yeşilada'dan Faiz İndirimi Uyarısı: Kuru Tutamazlar!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından dün yapılan faiz indirimi açıklaması finans piyasalarında büyük bir dalgalanmaya neden olurken dolar kurunda da son derece sert bir yükseliş yaşanmasını tetiklemişti. Dün dolar kuru 8.81 TL seviyesi ile tarihi rekorunu kırarken faiz indirimi konusunda bir yorumda ünlü ekonomist Atilla Yeşilada tarafından yapıldı.

Ekonomist Atilla Yeşilada'dan Faiz İndirimi Uyarısı: Kuru Tutamazlar!

Uzun süredir televizyonda canlı yayına katılmayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün akşam TRT kanalında yayımlanan Cumhurbaşkanı Özel Programı ile gündemi sarsan çok sayıda önemli konu hakkında açıklamalarda bulundu. Ekonomide yaşanan son durumu da değerlendiren Erdoğan tarafından yapılan faizi indirimi açıklaması ile dolar kurunda hareketli saatler yaşandı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan yapmış olduğu açıklamasında Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu ile görüşme yaptığını belirterek faizleri düşürmelerinin şart olduğunu söylemişti.

MERKEZ BANKASI FAİZ İNDİRİMİ NE ZAMAN?

Faiz indirimi için ilk kez tarih veren Cumhurbaşkanı Erdoğan "Temmuz, Ağustos buraları bulacağız ki faiz düşmeye başlasın. Faiz yükünü biz yatırımların üzerinden kaldırırsak, maliyetlerin üzerinden kaldırırsak, ondan sonra maliyet enflasyonunu tetikleyen faiz olduğu için orada da bir rahatlama dönemine girmiş olacağız" diyerek çok büyük yankı uyandıran açıklamalarda bulunarak faiz indirimi için Temmuz ve Ağustos ayını işaret etmişti. 

EKONOMİST ATİLLA YEŞİLADA SON DOLAR KURU YORUMU: DOLARI TUTAMAZLAR! 

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından  yapılan faiz indirimi açıklamasını Sözcü Gazetesi'ne değerlendiren ekonomist Atillia Yeşilada Temmuz ayı değil 2021 yıl sonuna kadar faiz indirimi beklemediğini belirterek olası bir faiz indirimi halinde ise döviz kurunda hızla yükseliş yaşanacağını söyledi. 

Faiz indirimi yapılması halinde Türk Lirası mevduatın da hızla dolara yöneceğini belirten Atilla Yeşilada turizm gelirlerinde de büyük kayıp yaşandığın ıbelirterek bu koşullar altında faiiz indirimi yapılamayacağını söyledi.

Yorumlar (0)