Ekonomist Bayram Başaran Açıkladı: Dolar Kuru Ne Kadar Yükselir, En Fazla Nereye Gider?

Başarılı tahminleri ve analizleri ile adından söz ettiren ünlü ekonomist Bayram Başaran son dönemde yükselen döviz kurları sonrasında dolar ne olur, nereye gider, en fazla ne kadar yükselir, bundan sonra neler yaşanır sorularına yanıt verdi.

Ekonomist Bayram Başaran Açıkladı: Dolar Kuru Ne Kadar Yükselir, En Fazla Nereye Gider?
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanarak Resmi Gazete ile yayımlanan atama kararnamesi kapsamında Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal görevden alınarak yerine Şahap Kavcıoğlu atanmıştı.

Naci Ağbal döneminde Merkez Bankası tarafından yapılan sert faiz artırımı kararları ile beraber dolar kuru 6.80 TL seviyesine kadar çekilmiş, Merkez Bankası Başkanı görevden alınmadan önce Cuma günü ise 7.20 TL seviyesinden kapamıştı.

DOLAR KURU BUGÜN NE KADAR, 1 DOLAR KAÇ TL OLDU?

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın Cumartesi günü Resmi Gazete ile görevden alınmasının ardından dolar kuru sığ piyasalarda hızla yükselerek 8.50 TL seviyesini test etmişti. Yaşanan dalgalanma devam ederken Merkez Bankası Başkanı olarak atanan Şahap Kavcıoğlu tarafından yapılan açıklamalar ile dolar kuru bir miktar geri çekilme yaşamıştı.

Bugün piyasaların kapanış saati itibari ile dolar kuru günü 8.25 liradan tamamladı.ÜNLÜ EKONOMİST BAYRAM BAŞARAN AÇIKLADI: DOLAR KURU NEREYE KADAR YÜKSELİR?

Konu hakkında Yeniçağ TV'nin canlı yayınına katılan Bayram Başaran dolar kuru hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Başaran yapmış olduğu açıklamada "Merkez Bankası Başkanının dünkü açıklamalarında ortaya çıkan başlıkta tek cümlesi doğru. O da faizlerin enflasyonun üzerinde tutacakları oldu.

Aslında Merkez Bankası Başkanı olmadan önce yapmış olduğu eleştirilerde pozitif faize karşı çıkarken, 1 hafta sonrası Merkez Bankası başkanı olunca kendisi ile çelişti. Ancak bu nedenle piyasaya güven vermedi, ekonomi yönetimi şu anda belirsiz. Bu nedenle dolar kuru yukarıya gidecek.

Şahap Kavcıoğlu göreve gelmeden bir gün önceden bugüne kadar dolar kuru Türk Lirası karşısında yüzde 13 değer kazandı. Geçtiğimiz Perşembe gününden bu yana ise yüzde 11,96 oranında Türk Lirası değer kaybetmiş. Bunlar çok büyük kayıplar. Bunlar dünya piyasasındaki Türk Lirası'nın değerine de yansıdı. Türkiye'nin CDS riski de yükseldi. 480 puana yükseldi inanılmaz yüksek bir rakam, bu facia.

Yabancılar şu anda elinde ne varsa satıp çıkıyorlar. Türkiye'yi ne yazık ki silmeye başladılar. Financal Times tarafından çok uluslu bankaların yapmış oldukları açıklamalar ile ülkemize olan güveninin dibe vurduğu görülüyor. Ekonomi yönetimi ne zaman oluşturulur, içerisi dolu olan ekonomi reformları ne zaman açıklanırsa dolar kuru o zamana kadar yükselir.DOLAR NE ZAMAN DÜŞER, TÜRK LİRASINDAKİ DEĞER KAYBI ENFLASYONU NASIL ETKİLER?

Faizle piyasayı sürekli tutamazsanız, ekonomik reformlarla bu paketi desteklemeniz gerekir. Dolar kuru bunlar yapılana kadar yükselmeye devam eder. Siyasiler ne zaman ekonomiden elini ayağını çeker, Merkez Bankası'na gerekli güveni sağlayacak bir atama yaparsa dolar kuru ancak o zaman düşer.

TÜİK tarafından açıklanan enflasyon düşük açıklanırsa bir güven kaybı daha yaşanacaktır. Enflasyon inanılmaz derecede yükseldi. Bu yükselişin rakamlara yansıması gerekir. Dolar kurunda yaşanan düşüşün bugün ya da yakın bir tarihte düşmesi mümkün değil. Bu koşullarda altın ve döviz yükselmeye devam edecektir. Altın Türk Lirasında yaşanan değer kaybı nedeni ile yükselecektir ama döviz altından daha hızlı yükselecektir" dedi.

NOT: Burada yer alan bilgiler ekonomist Bayram Başaran tarafından yapılan açıklamalardan oluşan bilgilerden oluşup emlak365.com tarafından yatırım tavsiyesi verilmemiştir. Burada yer alan bilgiler yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilemez.
Yorumlar (0)