Ekonomist Bayram Başaran: Mayısta Doları Tutamayacağız!

Dolar kuru dalgalı seyretmeye devam ederken uzmanların dolar yorumları da yakından takip ediliyor. Özellikle de kısa vadeli dolar kuru beklentisi merak ediliyor. Peki, Mayıs ayında dolar kuru ne olur, düşer mi, yükselir mi?

Ekonomist Bayram Başaran: Mayısta Doları Tutamayacağız!
2021 yılında atılan adımlar ve yapılan faiz artırımı hamleleri sonrasında düşüşe geçen dolar kuru Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından 18 Mart 2021 Perşembe günü alınan 200 baz puan faiz artırımı kararı ile 7.20 lira seviyesine kadar geri çekilme yaşamıştı.

Cumartesi günü Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından sürpriz bir karar ile görevden alınmasının ve yerine faiz indirimini savunan Şahap Kavcıoğlu'nun atanmasının ardından dolar kurunda son derece sert bir yükseliş yaşanmıştı.

MERKEZ BANKASI BAŞKANI NEDENSİZ DEĞİŞTİRİLİRSE DALGALANMA KAÇINILMAZ HALE GELİR!

Yeniçağ kanalının canlı yayınına konuk olan ekonomist Bayram Başaran dolar kuru hakkında yapmış olduğu değerlendirmesinde "Merkez Bankası Başkanı çok önemli. Bir ülkeye yatırım yapılırken önce o ülkenin Merkez Bankası'na ve başkanına güvenilir. Bunlardan biri anlamsız bir şekilde değişirse son derece büyük bir dalgalanma yaşanır. Biz bunu yaşadık.

Uluslararası piyasalar Türkiye'ye 22 Ekim tarihi itibari ile bir kredi açtılar, yeni Merkez Bankası başkanına güvendiler. Ama siz Merkez Bankası başkanını görevden aldınız. Neden aldınız? Tek bir neden yok bugüne kadar açıklanan. Burada bir gerekçe yok. Zaten Maliye ve Hazine Bakanına olan güven Berat Albayrak'a yönelik olumlu açıklamaları nedeni ile güven azalmıştı.

Bir tek güvenilen Naci Ağbal kalmıştı. Merkez Bankası Başkanı kararı tek başına almıyor. Madem onu görevden aldınız bütün Para Politikası Kurulu üyelerini görevden almanız gerekiyor. Siz Merkez Bankası Başkanını görevden alınca böyle bir şokun olacağını bilmiyor muydunuz? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklama ve çağrı yaptı dolar yine de düşmedi. Doları bu seviyede tutan Londra swap piyasasında faizin yükselmesi.

GÜVEN OLMAYAN YERE PARA GELMEZ

Para güvene gelir. Güven olmayan yere para gelmez. 94 yılında da benzer bir durum yaşanmıştı. Londra swap piyasasında faiz 1400'ün altına geldiği anda doları bu noktada tutamazsınız. Kasadaki paramızda bitti. Spekülatif ataklara karşı artık kasamızda paramız olmadığı için korumamızda yok. Bunun için döviz bu noktalara geldi. 7.98 - 8.04 lira arasında gidip gelen bir dolar kuru var. Merkez Bankası Başkanının görevden alındığı halde böyle bir şok yaşanacağı nasıl öngörülemez.ÖNLEM ALINMAZSA MAYIS AYINDA DOLARI TUTAMAYIZ!

İstanbul sözleşmesi iptal edildi, Merkez Bankası Başkanı görevden alındı. Gece yarısı peş peşe son derece önemli kararlar alındı. İnsanlar güvenip te dolarını bozdurmuyor. Ne yastık altında doları olanlar ne de bankada doları olanlar sana güvenip te dolarını bozmazken uluslararası piyasada bulunan kişiler neden dolarını sana versinler. Güveni acilen onarmak lazım. Amerika'da enflasyon yükseliyor, mecburen FED bu enflasyonu düşürmek için faizi arttırmak zorunda kalacaklar.

Türkiye gibi ülkeler bu durumda ya faizi arttıracak ya da döviz için yeni bir kaynak bulacak. Bizim acilen hazırlık yapmamız lazım. Özel sektörün Nisan ayı sonu, Mayıs başı gibi ödemeleri başlayacak. Önümüzdeki günler için Hazine ve Merkez Bankası'nın mutlaka döviz biriktirmesi gerekiyor. Başka hiçbir çaremiz yok. Sanayide 1 senede kazandığımızı böyle operasyonlarla bir gecede kaybederiz" diyerek Mayıs ayına işaret etti.

NOT: Burada yer alan bilgiler ekonomist Bayram Başaran tarafından yapılan açıklamalardan oluşmakta olup, emlak365.com tarafından yatırım tavsiyesi verilmemiştir. Bilgilendirme amaçlı olup, yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilemez.
Yorumlar (0)