Ekonomist Mahfi Eğilmez Açıkladı: Merkez Bankası Faiz Kararına Rağmen Dolar Kuru Neden Yükseliyor?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından dün açıklanan 475 baz puan faiz artırımı kararına rağmen dolar kuru bugün itibari ile yeniden yükselişe geçti.

Ekonomist Mahfi Eğilmez Açıkladı: Merkez Bankası Faiz Kararına Rağmen Dolar Kuru Neden Yükseliyor?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından dün açıklanan 475 baz puan faiz artırımı kararına rağmen dolar kuru bugün itibari ile yeniden yükselişe geçti. Hem dolar kuru, hem de euro kurunda yaşanan yükselişin nedeni vatandaşın da merakını uyandırdı. Dolar kuru neden yükseldi sorusuna yanıt ünlü ekonomik Mahfi Eğilmez tarafından verildi.

Ünlü ekonomist Mahfi Eğilmez dün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından açıklanan 475 baz puan faiz artışı kararına rağmen  dolar kurunda yaşanan yükselişin nedenini açıkladı. MERKEZ BANKASI 475 BAZ PUAN FAİZ YÜKSELTTİ, DOLAR KURU YENİDEN YÜKSELİŞE GEÇTİ! DOLAR NEDEN YÜKSELİYOR?Merkez Bankası dün Kasım ayı faiz kararını açıklamış, piyasaların beklentisi ile doğru orantılı olarak 475 baz puan faiz artırımı kararı açıklanmıştı. Açıklanan karara rağmen ne yazık ki dolar kurunda yükseliş eğilimi sürdü. Vatandaş gelen yüksek faiz artırımı kararına rağmen neden dolar kurunda yükseliş yaşandığını merak etmeye başladı. Konu hakkında açıklamada bulunan ekonomist Mahfi Eğilmez piyasaların zaten günler öncesinden gelecek yüksek faiz indirimi beklentisi ile işlem yaptığını belirterek dolar kurunda düşüş yaşandığına dikkat çekerek "Faiz artırımı sonrasında da kur belirli bir noktada durağanlık kazandı. Bundan sonrası artık faizden öte bazı adımların atılmasına bağlı. Bu kadar büyük sorunları olan bir ekonomide faizi artırarak nihai çözüme varmak mümkün değil.Ekonomiden önce sosyal ve siyasal alanda adımlar atılması gerekiyor. Hem de hiç zaman kaybetmeden. Aksi taktirde kur yine yukarı gider ve TCMB yeniden geç likidite penceresini normal fonlama gibi kullanarak faizi dolaylı yoldan yükseltmeye başlamak zorunda kalır. Bu çok pahalı deneyim bize bir kez daha gösterdi ki iyi yönetici kendi söylediğini yansıtanları değil, farklı görüşleri dile getirenleri dinlemelidir. Az hata yapmanın bilinen en basit kuralı budur" diyerek artık Merkezin yeni adımları atması, hükümetin de ekonomi ve hukuk reformlarını ivedilikle hayata geçirmesi gerektiğini söyledi. Yani Merkez Bankası tarafından atılacak olan adımlar piyasadan önceden fiyatlandı ve dolar kurunda sert düşüş yaşandı. Piyasa artık sözü verilen hukuk ve ekonomi reformlarını beklemeye başladı.Emlak365.com


Yorumlar (0)