Ekonomist Özgür Demirtaş Dolar Yorumu "7 Maddede Dolar Nasıl Düşer?"

Seçimden sonra hızlanan dolar kurundaki yukarı yönlü hareketlilik için Ekonomist Özgür Demirtaş önemli uyarılarda bulundu! Dolardaki yükseliş devam edecek mi? Dolar kurunda yaşanan yukarı yönlü hareketlilik ekonomide tedirginlik yaratıren vatandaşın da bir numaralı gündem maddesi yükselen kurlar oldu.

Ekonomist Özgür Demirtaş Dolar Yorumu "7 Maddede Dolar Nasıl Düşer?"

Seçimden sonra hızlanan dolar kurundaki yukarı yönlü hareketlilik için Ekonomist Özgür Demirtaş önemli uyarılarda bulundu! Dolardaki yükseliş devam edecek mi?

Dolar kurunda yaşanan yukarı yönlü hareketlilik ekonomide tedirginlik yaratıren vatandaşın da bir numaralı gündem maddesi yükselen kurlar oldu. Seçimden önce sık sık "seçimden sonra dolar kuru 10 lira olacak" haberleri yapılırken 5,80 lira bandında dalgalı seyreden dolar kuru yukarı yönlü olarak istikrarlı bir şekilde çıkışını sürdürüyor. Dolar Neden Yükseliyor?Şu anda dolar kurunda yaşanan yükselişin nedeninin seçim sonuçlarındaki belirsizlik olduğu belirtiliyor. Buna ek olarak Amerika ile Türkiye arasında yaşanan S400 krizi ve Amerika'nın sık sık diline doladığı F35 teslimat programı ve iki ülke arasında gerilen ilişkiler doları yukarı yönlü hareket ettiriyor.Amerikalı diplomatlar tarafından yapılan açıklamalar her an Amerikan Kongresi tarafından Türkiye'ye yeni yaptırım açıklamaları yapılacak havası yaratırken bu da yabancı yatırımcıların yeni bir Rahip Brunson krizi yaşanacak paniği ile TL 'den çıkmasına, dolayısı ile dolar kurunun yükselmesine neden oluyor. Dolar Kurunu Düşürmek İçin Neler Yapılabilir?Hükümeti yükselen dolar kuru hakkında uyaran Ekonomist Özgür Demirtaş kurun acilen aşağıya çekilmesi için alınması gereken önlemleri de maddeler halinde sıraladı. 

Yapılması gerekenler:1) TCMB piyasadaki “faiz indirilecek” dedikodularına karşı demeç verip kesin Sıkı duruş sürecek demeli.2) Merkez Bankası faizi %24 iken, Devlet Bankaları piyasaya ucuz kredi vermemeli.3) Her türlü Kamu israfından kaçınılmalı.4) Mega projeler durmalı.5) Siyasetçiler değil Bürokratlar öne çıkmalı.6) Yatırımcı toplantılarına uzmanlar götürülmeli ve konuşturulmalı.7) “En” “Çok” “En Büyük” “Çok Çok Büyük” gibi kelimeler yatırımcı önünde kullanılmamalı.Emlak365.com


Yorumlar (0)