Ekonomist Remzi Özdemir Açıkladı: ÖTV İndirimi Olacak Mı, Araç Fiyatları Düşer Mi, 2. El Araç İthalatına İzin Çıkar Mı, Sıfır Araba Fiyatı Ne Zaman Düşecek?

Başarılı tahminleri ve nokta atışı değerlendirmeleri ile son günlerin en çok konuşulan isimleri arasında yer alan Remzi Özdemir araç fiyatları ve ÖTV indirimi hakkında çok konuşulacak açıklamalarda bulundu.

Ekonomist Remzi Özdemir Açıkladı: ÖTV İndirimi Olacak Mı, Araç Fiyatları Düşer Mi, 2. El Araç İthalatına İzin Çıkar Mı, Sıfır Araba Fiyatı Ne Zaman Düşecek?

Başarılı tahminleri ve nokta atışı değerlendirmeleri ile son günlerin en çok konuşulan isimleri arasında yer alan Remzi Özdemir araç fiyatları ve ÖTV indirimi hakkında çok konuşulacak açıklamalarda bulundu. Araç fiyatlarına indirim beklentisi ağırlık kazanırken çok sayıda kişi ise ikinci el araç ithalatı yapılarak yüksek seyreden fiyatlara müdahale edilmesini talep ediyor. Şartlı ÖTV indirimi, 2. el araç ithalatı ve devlet müdahalesi tartışmaları ile araç piyasası yine ülkenin en çok konuşulan gündem maddelerinden biri olarak öne çıkıyor. Peki, Aralık ayında araç fiyatları ne olur, sıfır araç ve ikinci el araba fiyatlarına indirim var mı, zam gelecek mi, piyasa ne olur, araç piyasasını neler bekliyor?

Sürekli olarak yükselen araç fiyatları için son indirim umudu olarak milyonlarca kişi tarafından takip edilen ÖTV indirimi hakkında Remzi Özdemir önemli açıklamalarda bulundu. Yeni Çağ TV canlı yayınında Ebru Güngör ile gündemi değerlendiren Remzi Özdemir "araç fiyatlarına ÖTV indirimi gelecek mi?" sorusuna da yanıt verdi. ARAÇ FİYATLARINA ÖTV İNDİRİMİ GELECEK Mİ, EN ERKEN NE ZAMAN GELİR?"Aslında son ÖTV artışı gerçekten Türkiye'nin aldığı gereksiz bir karardı. Eski ekonomi yönetimi tarafından hayata geçirilen bir uygulamaydı. Eski ekonomi yönetimi tarafından alınan kararlardan bir bir vazgeçiliyor. ÖTV indiriminin de en az yüzde 5, yüzde 10 olmasını bekliyorum. Ancak benim bir ekonomi gazetecisi olarak şu ana kadar bu yönde bir karar alınacağı yönünde bir bilgim ya da duyumum yok. Fakat bu konu hakkında ciddi bir beklenti oluştu. Şu aşamada yabancı otolarda ÖTV indirimi olursa bir talep patlaması yaşanır ki bu da Türkiye'nin daha fazla döviz ödemesi yapması anlamına gelir. Ben kendi şahsi fikrimi söyleyecek olursam yakın bir tarihte ÖTV indirimi beklemiyorum. Ancak 5-6 ay sonra en az yüzde 10'luk bir ÖTV indirimi meydana gelecektir" diyerek ÖTV'den kaynaklanan fiyat indirimi için en yakın tarihi 2021 yılının birinci yarı sonu olarak duyurdu. 

İKİNCİ EL ARABA İTHALATI GÜNDEMDE! 2.EL ARAÇ İTHALATI OLUR MU, EN ERKEN NE ZAMAN BAŞLAR?Konu hakkında sosyal medyada yoğun talep olduğu gözlemlenirken gündeme alınan en önemli talep gelen ithal araçların da fırsatçılar tarafından kullanılmaması amacı ile 5 sene satılmama şartı getirilmesinin talep edilmesi oldu. Yine Türkiye'nin ikinci el ara mezarlığına dönüşmemesi amacı ile en fazla 3 yaşa kadar olan araçlara ithalat izni verilmesi de gündeme taşındı. Vatandaşlar şu anda ki fahiş fiyatların bazı kötü niyetli galeriler ve kişiler nedeni ile bilereke araç stoku yapılması, spekülatif söylemlerle fiyatların sürekli yukarı çekilmesine ve balon oluşturulmasına bağlıyorlar. Bu nedenle araç fiyatlarını düşürmek için mutlaka araç ithalatı yapılması gerektiğini savunuyorlar. SIFIR VE İKİNCİ EL ARAÇ FİYATLARI DÜŞER Mİ, ARAÇ PİYASASI NE OLUR, 2.EL ARABA NE ZAMAN UCUZLAR?Ekonomistler ve otomotiv sektörünün duayen isimleri tarafından yapılan açıklamalarda fiyat indirimi beklentisi için farklı açıklamalar gelmeye devam ediyor. Aralık ayı sonu itibari ile sıfır araçların yurda giriş yapması ve araç markalarının yılsonu otomobil kampanyaları ile fiyat indirimi olacağı iddia edilirken korona virüs salgınında yaşanan ikinci dalganın etkisi ile araç üretiminde yeniden sıkıntılar yaşanabileceği ve stoklarda eksiye düşülmesi ile araç fiyatlarına yeni zam dalgası şoku etkisi yaşanabileceği dile getiriliyor. Emlak365.com


Yorumlar (0)